Çatlamalar ve ikinci mertebe etkiler göz önünde bulundurularak yapıların üç boyutlu analizi
Three dimensional analysis of reinforced concrete frames considering the cracking and second order effects
- Tez No: 178625
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sunulan çalışmada yatay ve düşey yükler etkisi altındaki değişik kat ve boyutlara sahip betonarme çerçeve örnekleri çatlamalar ve ikinci mertebe etkiler göz önüne alınarak daha önceden geliştirilen bilgisayar programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen değerler lineer analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve ayrıca sonuçların TDY' de belirtilen sınır değerlerini aşıp aşmadığı kontrol edilmiştir. Çalışmada, çatlamaların ve ikinci mertebe etkilerin yapı davranışı üzerine olan etkisi de irdelenmeye çalışılmıştır. Yapıya etkiyen yatay ve düşey yüklerden dolayı kiriş ve kolon elemanlarının çatlaması halinde etkili atalet momentlerinin hesabında olasılığa dayalı etkili rijitlik modeli kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca literatürde mevcut olan ve deneysel çalışması yapılmış betonarme çerçeve örneği de daha önceden geliştirilen bilgisayar programı aracılığı ile çözümlenmiş ve elde edilen sonuçlar deneysel sonuçla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, reinforced concrete frame examples having different layers and dimensions subject to horizontal and vertical loads have been analysed considering cracking and second order effects using previously developed computer program. The values obtained from analysis have been compared with linear analysis results and also the results have been checked against the allowable drift ratios specified by Turkish Earthquake Code (TDY). In the study, the effects of the cracking and second order effects on the behaviour of structures have also been examined. The effective stiffness model based on the probability has been used for the computation of moments of inertia in the case of cracking which occurred in beam and column members due to the horizontal and vertical loads. Furthermore, experimental reinforced concrete frame example available in the literature has been solved with the computer program and the results have been compared with the test results in the scope of the study.