Yumurtalık ilçesi turizm planlaması
Yumurtalik district tourism planning
- Tez No: 178624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN SİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yumurtalık İlçesinin farklı amaçlara hizmete den alan kullanımları ve bunun yanında Turizm merkezi olarak ilan edilmesi bu alanda var olan kullanım yoğunluğunu arttıracağı görüşünden hareketle bu çalışmada ilçenin doğal ve kültürel değerlerinin ön planda tutulduğu Turizm planlaması hedeflenmiştir. Çalışmada hedeflenen amaçlara ulaşmak için uygun yöntem olarak Çok Kriterli Analiz (Multi Criteia Analysis-MCA) yöntemi uygulanmıştır. bu yöntemin araştırmamızın hedeflerine uygun olan bölümleri alınarak Yumurtalık İlçesi için kitle turizmine ve eko turizimine uygun alanlar konmuştur.Araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre 35610,64 hektarlık araştırma alanının %22.72'si kitle turizmine, %25.7'side eko turizmine göre“Uygun”alanlar olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu alanların kitle turzim ve eko turizm amaçlı kullanım önerileri haritalanmıştır. Buna göre; Yumurtalık İlçesinin doğu ve batısı halindeki kısımlar ilgili kurumlar tarafından taşıma kapasiteleri hesaplanarak kitle turizmine, Tabiatı Koruma Alanı ve Yumurtalık Lagünü, bitki gözlemleme, kuş gözlemciliği, denizkaplumbağası izleme, yaban hayatı gözleme, doğa yürüyüşü, atlı doğa yürüyüşü, akarsu turizmi, resim, fotoğraf ve su sporları vb. aktiviteleri içeren eko turizme, Arkolojik Sitler ise tarihi dokusuyla ve Haylazlı Yeniköy ve Hamzalı yerleşimleride içinde barındırdığı Muhacir ve Yörük kültürü ile kültür-tarih turzmine uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Different land use applications in Yumurtalik and beside this decleerad as tourism center caused intensive existingland use. acording this applications, this study aimed tourism planning which takes into consideration of natural and cultural value of the district. under this frame Multi Criteria Analysis was applied. Suitable areas for both mass tourism and ecological tourism was determined.acording to analysis results, 22.72 % of the of the total area (35610,64 ha) was determined suitable for mass tourism and 25.7 % was suitable for ecolocigal tourism and proposal maps for this areas were prepared. for west and east parts of the Yumurtalık Lagoon was determined suitable for ecological tourism, including monitoring of births, sea tutles and wild life, tracking, river turism, picturing, water sposts etc.. Arkeological Sit was determined suitable for cultural-hictoric tourism due to historic pattern, Haylazlı, Yeniköy and Hamzalı Settlement including emigrant and yuruk (one of nomadic shepherd people of Anatolia) culture.