Ekolojik yöntemlerle yetiştirilen patlıcan ve biberde yabancı ot mücadele yöntemlerinin ve agroekolojik kriterlerin araştırılması
Determination of the effects of weed control methods and agroecological criters in organically grown eggplant and pepper
- Tez No: 178637
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, ekolojik tarım yöntemleriyle yetiştirilen patlıcan ve biberde yabancı ot kontrol yöntemlerinin yabancı otlanmaya olan etkisinin araştırılması ve yabancı otların kontrolünde mevcut mücadele yöntemlerine alternatif yöntemlerinin yabancı otlanmaya ve kültür bitkisi gelişimine etkilerinin araştırılması ile bu yöntemlerin ekolojik tarım yöntemleri içerisindeki yerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda 2005 ve 2006 yılında Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanı'nda patlıcan ve biber bitkileriyle tarla denemeleri yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda ekolojik tarım yöntemleriyle açıkta yapılan patlıcan ve biber yetiştiriciliğinde yabancı ot kontrol mücadelesinde polietilen ve saman malç uygulamasının yabancı otların kontrol edilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Yabancı ot kontrol yöntemlerinin patlıcan verimine etkisine bakıldığında en yüksek verim sırasıyla polietilen uygulamasından (3744 kg/da) ve saman uygulamasından (2745 kg/da) alınmıştır. Biberde ise en yüksek verimi polietilen uygulaması (2731 kg/da) verirken, bunu saman uygulaması (1858 kg/da) takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of alternative weed control methods on the weeds and the yield of organically grown eggplant and pepper and determined important of these methods which are used for ecological farming methods. For this reason field experiments were conducted for eggplant and pepper in University of Çukurova, Department of Plant Protection, Research and Applied Area, in 2005 and 2006, respectively. At the end of the experiments, polyethylene and straw malch were found to effectivelly control weeds in organically grown eggplants and peppers. When compairing the effects of weed control methods on the eggplant yield highest yield was obtained from the plants treated with black polyethylene mulch (3744 kg/da), followed by straw mulch (2745 kg/da). ). In peppers, with black polyethylene mulch treatment gave higest yield 2731 kg/daand followed by straw mulch 1858 kg/da.