Yeni tip oligomer schıff bazlarının ve metal kompleklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new type oligomer schiff base and their metal complexes
  1. Tez No: 178638
  2. Yazar: MÜRÜVVET KARAKAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada 4-hidroksisalisilaldehitin; p-fenilendiamin, etilendiamin ve o-fenilendiamin gibi diamin türevleri ile fenol esaslı Schiff bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen Schiff bazları oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu ile sulu alkali ortamda 90 oC'de polimerleştirilmiştir. Elde edilen ligand karakterindeki bileşiklerin geçiş metalleriyle (Co ve Mn) oluşturduğu metal kompleksleri izole edilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen tüm bileşiklerin yapıları UV-Vis, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR ve elementel analiz yöntemiyle aydınlatılmıştır. Polimerlerin sayıca-ortalama mol kütlesi (Mn), kütlece-ortalama mol kütlesi (Mw) ve mol kütlesi dağılım indeksi (PDI) GPC yöntemiyle tayin edilmiştir. Ayrıca, polimer-metal komplekslerinin yapıları FT-IR, UV-Vis, TG-DTA ve AAS ile karakterize edilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin katalizör özelliğine sahip olabileceği ve özellikle alkenlerin epoksidasyonu reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılabilecekleri düşülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenol based of Schiff bases were synthesized from condensation of 4-hydroxysalicylaldehyde with diamines as p-phenylenediamine, ethylenediamine, o-phenylenediamine. The synthesized Schiff bases were polymerized by oxidation polycondensation reaction with NaOCl as an oxidant in an aqueous alkaline medium at 90 oC. The metal complexes of these synthesized compounds having ligand character were isolated with transition metals (Co, Mn). The structures of the compounds were determined by UV-Vis, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR and elemental analysis. The number average molecular weight (Mn), weight average molecular weight (Mw) and polydispersity index (PDI) values of polymers were found by GPC method. Also, polymer -metal complexes were characterized by FT-IR, UV-Vis, TG-DTA and Atomic Absorption Spectroscopy (AAS). It was estimated that the synthesized compounds might be used as catalyst. They can be used as catalysts for the epoxidation reactions of alkenes.