Akıllı tekstiller ve genel özellikleri
Smart textiles and general features
  1. Tez No: 178636
  2. Yazar: ERMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, ülkemiz tekstil sektörü açısından çok yeni olan ve sektörü şu anda bulunduğu zor durumdan çıkarabilecek akıllı tekstillere ışık tutmayı amaçlamıştır.Çalışma kapsamında, öncelikle akıllı tekstillerin tanımı ve sınıflandırılması yapılmış, ardından, akıllı tekstillerin genel özellikleri, kullanım alanları, üretim teknikleri ve çalışma prensipleri, ürün bazında ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda ise, akıllı tekstillerin sektör açısından önemi bir daha vurgulanmış olup, daha sonra yapılacak olan çalışmalarla ilgili tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been purposed to investigate Smart Textiles which is very important and very new subject for Turkey?s Textile Industry.Firstly in this study, description of smart textile and classification of smart textiles have been explicated. And then general features of smart textiles, whose using fields, production techniquies and how it works have been explained . End of the study, weigt of smart textiles for textile industry has been emphasized one more and some advises has been given for coming other studies.