Çukurova ve Orta Anadolu bölgelerinden toplanan bazı yerel nohut (Cicer arietinum L.) genotiplerinin verim ve verimle ilgili özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determining yield and yield components on some local genotypes of chickpea (Cicer arietinum L.) collected from Çukurova and Middle Anatolian regions
  1. Tez No: 178649
  2. Yazar: TOLGA KARAKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Çukurova ve Orta Anadolu Bölgelerinden toplanan nohut (Cicer arietinum L.) yerel genotiplerinin bitkisel ve tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında 2005-2006 ve 2006-2007 yetiştirme dönemlerinde yürütülmüştür. Araştırma materyali olarak iki tescilli nohut çeşidi (İnci, İzmir-92) ve 43 nohut yerel genotipi kullanılmıştır.Araştırmada, çıkış süresi 35.1-36.5 gün, metrekaredeki bitki sayısı 15.8-20.3 adet, çiçeklenmeye kadar geçen süre 119-124 gün, olgunlaşmaya kadar geçen süre 164-178 gün, bitki boyu 60.1-70.5 cm, ilk bakla yüksekliği 31.5-40.7 cm, ana dal sayısı 2.68-4.71 adet, yan dal sayısı 3.19-5.97 adet, bitkide bakla sayısı 19.2-37.9 adet, bitkide tane sayısı 18.0-31.4 adet, bitkide tane verimi 6.6-16.1 g, tane verimi 91-211 kg/da, 100 tane ağırlığı 37.6-51.5 g arasında değişim göstermiştir.İki yıllık ortalama sonuçlara göre bitki boyunda % 9.25, ilk bakla yüksekliğinde % 14.5, ana dal sayısı % 25.5, yan dal sayısı % 26.7, bitkide bakla sayısı % 20.2, bitkide tane sayısı % 19.8 oranında varyasyon saptanmıştır.Ayrıca tane verimi ile 100 tane ağırlığı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı ve bitkide tane verimi arasında olumlu ve önemli ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine yield and yield components on some local genotypes of chickpea (Cicer arietinum L.) collected from Çukurova and Middle Anatolian Regions during growing seasons of 2005-2006 and 2006-2007 in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department experimental area. In this research, 2 chickpea cultivars (İnci, İzmir-92) and 43 chickpea local genotypes were used as a research material.In this research, number of days to emergence, number of plant per square meter, number of days until flowering, number of days until maturity, plant height, first pod height, number of main branches per plant, number of lateral branches per plant, number of pod per plant, number of seed per plant, seed yield per plant, seed yield and 100 seed weight varied between respectively.Variation Coefficients based on two year average were calculated as 9.25% for plant height, 14.5% for the height of the first pod, 25.5% for the number of main branches per plant, 26.7% for the number of lateral branches per plant, 20.2% for the number of pod per plant, 19.8% for the number of seed per plant 35.1-36.5 days, 15.8-20.3 per square meter, 119-124 days, 164-178 days, 61.1-70.5 cm, 31.5-40.7 cm, 2.68-4.71 per plant, 3.19-5.97 per plant, 19.2-37.9 per plant, 18.0-31.4 per plant, 6.6-16.1 g per plant, 91-211 kg/da, 37.6-51.5 g respectively. Seed yield revealed significant and positive correlation with 100 seed weight, number of pod per plant, number of seed per plant and seed yield per plant.