Yukarı Seyhan Havzası'nda uzaktan algılama yöntemleri ile arazi örtüsünün sınıflandırılması ve bazı orman meşcerelerinde verimliliğin modellenmesi
Land cover classification and modelling the productivitiy of some forest stands at the Upper Seyhan River Basin using remote sensing
- Tez No: 178663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma kapsamında, IKONOS ve LANDSAT ETM+ görüntüleri kullanılarak Yukarı Seyhan Havzası arazi örtüsü sınıflandırılmış ve havzayı temsil eden farklı meşcereler üzerinde gerçekleştirilen arazi, laboratuar çalışmaları ve uydu görüntüleri yardımıyla Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında Net Birincil Üretim modellemesi yapılmıştır.Orman meşcereleri yönünden bölgeyi en iyi temsil etmesi nedeni ile arazi çalışmaları Katran Çukuru Mevkii'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir: (i) yer verisi toplama (biyotik veri seti), (ii) görüntü sınıflama ve ağaç kapalılık yüzdesi, (iii) sonuçların entegrasyonu ve verimliliğin modellenmesi. Kızılçam (Pinus brutia), Karaçam (Pinus nigra), Ardıç (Juniperus excelsa), Sedir (Cedrus excelsa) ve karışık meşcere tiplerinden oluşan beş farklı alanda kurulan deneme parsellerinde elde edilen boy, çap ve yaş ölçümü, döküntü miktarları ve kuru madde ağırlıkları verilerinden biyotik veri seti oluşturulmuştur. Çalışma alanına ait LANDSAT ETM+ verisi eğitimli sınıflama yöntemi ile sınıflandırılarak, mevcut arazi örtüsü ortaya konmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise, uzaktan algılanmış veriler ile yer verileri birlikte CBS ortamında entegre edilerek, verimliliğin konumsal dağılımı ve miktarı, NASA-CASA (Carnegie-Ames-Stanford-Approach) yaklaşımı ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, land cover classification was performed in the Upper Seyhan River Basin using IKONOS and LANDSAT ETM+ data and the Net Primary Productivity (NPP) was modelled within a Geographical Information Systems environment using laboratory analysis, field surveys conducted at the representative forest stands and remotely sensed satellite data.The field works were implemented at Katran Çukuru area as it highly represents the region. This research includes three phases: (i) collecting ground data (biotic dataset) (ii) image classification and percent tree cover, (iii) data integration and modelling productivity. Biotic data set comprises tree height, diameter, age, litter, dry matter data measured from five test sites set up within Crimean pine, Lebanese cedar, Turkish pine, juniper and mixed conifer forest stands. LANDSAT ETM+ images recorded over the study area were classified using supervised training to produce current land cover pattern. At the final stage of this study, spatial distribution and the quantity of productivity was modelled with NASA-CASA (Carnegie-Ames-Stanford-Approach) by integrating remotely sensed and ground data within a GIS environment.