Yukarı Ceyhan nehri ve Göksu nehri (Seyhan)'nde dağılım gösteren Garra rufa (heckel, 1843)'nın morfometrik ve genetik varyasyonları
Morphometric and genetic variations of Garra rufa (Heckel, 1843) distributing in the upper Ceyhan river and in the Göksu river (Seyhan)
- Tez No: 594269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE CEVHER ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Yukarı Ceyhan Nehri ve Göksu Nehri (Seyhan) üzerinde dağılım gösteren Garra rufa'nın morfometrik ve genetik varyasyonlarının araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 2013-2016 yılları arasında Yukarı Ceyhan Nehri havzasında Ceyhan Nehri ve bu nehire karışan yan kollar (Pamucak, Esendere, Nergele); Seyhan Nehri'nin önemli kollarından biri olan Göksu Nehri ile bu nehire karışan yan kollarda (Balıklı Dere, Zamantı, Doğançay) seçilen noktalardan örnekleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphometric and genetic variations of Garra rufa which are distributed on Upper Ceyhan River and Göksu River (Seyhan) were investigated. Within the scope of the study, Ceyhan River and its side tributaries (Pamucak, Esendere, Nergele) in the Upper Ceyhan River basin between 2013-2016; The Göksu River, which is one of the important tributaries of Seyhan River and its side tributaries (Balıklı Dere, Zamantı, Doğançay) were sampled from selected points. As a result of the study, it was found that there were no significant differences between 11 of the 28 morphometric characters selected among the populations in Göksu River (Seyhan) and Upper Ceyhan region (SB/PreV, SB/P-V, BU/BY, SB/KSU, BU/GÇ, BU/InterO, GÇ/InterO, DYY/DYU, DYY/AYY, PreD/PreV, EG/VG) but the difference between the other characters was significant.