Dendrobaena veneta (Oligochaeta: lumbricidae)'da bakteri enfeksiyonuna hücresel ve humoral yanıt
- Tez No: 66259
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇIN ÇOTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
V. TÜRKÇE VE İNGİLİZCE ÖZETLER V.l. ÖZET Dendrobaena veneta (Oligochaeta : Lumbricidae)'da Bakteri Enfeksiyonuna Hücresel ve Humoral Yanıt Bu çalışmada,bir toprak solucanı türü olan D. veneta 'da, olabilecek bir bakteri enfeksiyonuna karşı, humoral ve hücresel yanıt incelenmiştir.Hücresel yanıtta in vitro fagositoz etkinliği araştırılmıştır. Deneylerde değişik sıcaklık ve sürelerde solom sıvısının opsonin özelliğinin fagositoz üzerine etkisi incelenmiştir. Bağışıklığın, bakteri ve eritrosit gibi antijenlerle ön uyarımı sonucu arttırılıp arttırılmadığı ile ilgili araştırmalar yürütülmüş olup, hemoliz, hemaglutinasyon, antibakteriyal etkiye sahip solom sıvısının kısmen saflaştırılması yapılmış, hemoliz özellikli madde elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, D.venetd 'da fagositoz etkinliğinde yoğunluk gradient santrüfüjleme yöntemi ile ayrılan hücrelerden, nötrofil ve bazofil yapıdaki hücrelerin sorumlu olduğu görülmüştür. Çeşitli solucanlara patojen olan B.megaterium ve A.hydrophila ve patojen olmayan P.maltophilia ve B.subtîlis gibi bakteriler içinde en fazla B.megaterium 'un anlamlı bir şekilde fagosite edildiği bulunmuştur. Farklı sıcaklıkların fagositoz üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. 109D.veneta fagositik hücrelerinin bakterileri en iyi fagosite etme süresinin 60 dakika olduğu anlaşılmaktadır. D.veneta ham solom sıvısının opsonin olarak kullanıldığı deneylerde, B.megaterium bakterisinin fagositozunun baskılandığı, diğer bakteriler için opsoninsiz duruma göre anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. D.veneta ham solom sıvısında, humoral faktörlerden bakteri aglutininlerinin varlığı incelenmiş ve beş bakteriden üçünün aglutine edildiği, bu aktivitenin ham solom sıvısının 100°C'de ısıtılması ile bozulduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, D.veneta ham solom sıvısının,solucana patojen olan ve olmayan çeşitli Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere karşı antibakteriyal etkisi in vitro şartlarda incelenmiş olup, disk difruzyon yöntemi ile denenen bakterilere bir etki görülmezken, koloni sayma yöntemlerinde, S.marcescens bakterisinin üremesinin baskılandığı görülmüştür. D.veneta türünün sahip olduğu doğal humoral faktörlerden hemoliz etkisinin, tavşan eritrositleri ile indüklenebilirliği gösterilmiş, indüksiyonun en fazla enjeksiyondan 1, 2 ve 24 saat sonra gerçekleştiği belirlenmiştir. Hemaglutinasyon indüksiyonunun ise birinci saatte zayıf bir şekilde meydana geldiği görülmüştür. Bakteriyal aglutininlerin indüksiyonunun canlı bakteriler 110kullanıldığında arttığı, sıcaklıkla öldürülmüş bakteriler kullanıldığında ise, indüklenme olmadığı anlaşılmıştır. Ham solom sıvısı Sephadex G-150 dolgu maddesi kullanılan jel filtrasyon yöntemi ile kısmen saflaştırılmıştır. Jel fitrasyondan elde edilen üç pikten ikisinde hemoliz etkisi görülmüş ve bunların denature SDS-poliakrilamid jel elektroforezi ile araştırılması sonucunda, bu etkinin 24.000-45.000 Da molekül ağırlığındaki birden çok bantta görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca hemoliz etkili maddenin S.marcescens bakterisi üzerine antibakteriyal etkisi olduğu görülmüştür. Ham solom sıvısının ayrıştırılması ile elde edilen fraksiyonların hiçbirinin tavşan eritrositlerini aglutine etme yeteneği saptanmamıştır. III
Özet (Çeviri)
V.2. SUMMARY Cellular and Humoral Response Against Bacterial Infections in Dendrobaena veneta (Oligochaeta : Lumbricidae) In this study, humoral and cellular responses against possible infection in earthworm species D. veneta were investigated. In the cellular response, phagocytosis activity was examined in vitro. The effect of the temperature and time, and the effect of opsonin in the coelomic fluid on the phagocytosis activity were detected. Experiments were made to find whether immunity increased due to the induction of antigens like bacteria and erythrocytes, or not. Partial purification of the coelomic fluid which has hemolysis, hemagglutination and antibacterial activity was made, and the substance with hemolytic feature was identified. According to these results, coelomic cells were separated by density gradient centrifugation method: neutrophil and basophil cells were found responsible for the phagocytic activity in D. veneta. Among the pathogenic bacteria, B.megaterium and A.hydrophila, and non-pathogenic bacteria P.maltophilia and B.subtilis, for the various earthworms, mostly B.megaterium was ingested by phagocytes significantly. It was seen that different temperatures have no effect on phagocytosis. The best period for the bacterial 112phagocytosis of D.veneta phagocytic cells was detected as 60 minutes. In some experiments, when crude coelomic fluid of D.veneta is used as an opsonin, phagocytosis of B.megaterium was inhibited and we did not found any significant difference in other bacteria without opsonin. Among the humoral factors in the crude coelomic fluid of D.veneta, the occurrence of bacterial agglutinins were investigated. This activity was inactivated when the coelomic fluid was heated to 100°C. In this research, antibacterial effect of D.veneta crude coelomic fluid against various pathogenic and non-pathogenic bacteria, either Gram positive or Gram negative, was examined in vitro. No effects were detected İn bacteria tested with disc diffusion method, whereas inhibition of growth of S.marcescens was observed by colony counting methods. It was shown that hemolysis activity among the naturally occuring humoral factors of D.veneta could be induced by rabbit red blood cells, and the induction was realized the most at 1, 2 and 24 hours after injection. Very weak hemagglutination induction was detected in the first hour. Induction of bacterial agglutinins was increased when the living bacteria were used, but no induction was detected with heat- killed bacteria. Crude coelomic fluid was partly purified using Sephadex-G-150 gel filtration method. Hemolysis activity was observed on the two of the three 113peaks obtained through gel filtration. These peaks were investigated using SDS- PAGE, and the effect was detected in many bands having a molecular weight of 24.000-45.000 Da. Furthermore, the substance with hemolytic activity was also found to have an antibacterial effect on S.marcescens. It was not detected any agglutination on the erythrocytes by the purified coelomic fluid fractions. 114