65 Zn'in Carassius auratus da birikimi ve dağılımı
  1. Tez No: 17871
  2. Yazar: MAHMUT COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
29- ÖZET Bu çalışmada, Tubifex sp. ve C. auratus ' u içeren 65 besin zincirinde Zn in taşınması ve 15 günlük deney 65 süresince C.auratus da Zn in birikimi, dağılımı ve ka- yıbı incelenmiştir. Tubifex sp. ve Tubifex sp üzerinde beslenen C. auratus da konsantrasyon faktörleri, sırasıyla, 4,52 ve 0,0053 olarak bulunmuştur. 65 C. auratus da total Zn aktivitesi, aktif Tubi fex sp üzerinde beslenme döneminin ilk gününde en yüksek değere ulaşmıştır. En yüksek aktivite, kalb, dalak, mide - barsak, böbrek ve karaciğerde bulunmuştur. C.auratus normal Tubifex sp ile beslendikten 12 saat sonra, total aktivitenin 5S63'ünü kaybetmiştir. Bu sonuçlara göre, çinko genel olarak iç organ larda biriken ve besin zincirinden hızla uzaklaştırılan bir elementtir.
Özet (Çeviri)
30- SUMMARY In this study, the transport of Zn in the food chain involving Tubifex sp. and. C.auratus and the accu mulation, the distribution and the loss of Zn in C.auratus during the period of 15 days was investigated. Concentration factors in Tubifex sp. and in C.auratus fed on Tubifex sp. were found 4,52 and 0,0053 respectively. Total activity of Zn in C.auratus reached to the maximum in the first day of feeding period on acti ve Tubifex sp. Maximum activity was found heart, spleen, gastrointestinal system, kidney and liver. C.auratus was lost 63K of total activity in 12 hours after fed on normal Tubifex sp. AccoVding to the results, Zinc is an element be ing generally accumulated in internal organs and removed food chain rapidly.