Ceviz yapraklarında juglon ve toplam fenolik madde miktarlarındaki mevsimsel değişimin belirlenmesi
The determination of the seasonal changes of juglone and total phenolic contents in walnut leaves
  1. Tez No: 178746
  2. Yazar: EMEL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, ceviz (Juglans regia L. )'in ülkemize ait kültür varyetelerinin (Şebin, Yalova 2, Yalova 3, Yalova 4, 1974/7) yapraklarındaki juglon (5-Hidroksi-1,4-Naftakinon) ve toplam fenolik madde miktarlarının Mayıs-Ekim arası mevsimsel değişimi araştırılmıştır. Ayrıca juglon-fenolik madde, juglon-iklim ve fenolik madde-iklim parametreleri arası ilişkiler korelasyon ve regresyon testleri ile belirlenmiştir. Juglon ve fenolik madde miktarları yapraklardan izole edildikten sonra spektrofotometrik yöntemlerle tayin edilmiştir. Çalışma 2006 ve 2007 yıllarında tekrarlanarak gerçekleştirilmiştir. İki yılın ortalaması dikkate alındığında varyetelere göre bazı farklılıklar olmakla birlikte genelde hem juglon hem de fenolik madde miktarının Ağustos ortalarından Eylül ayı ortasına kadar en yüksek seviyelerde bulunduğu buna mukabil en düşük düzey Mayıs ayında tespit edilmiştir. Diğer taraftan, yaprakların juglon ile fenolik madde miktarındaki değişim istatistiki olarak önemli derecede pozitif korelasyon göstermiştir (r: 0,893 ; P< 0,01).
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal changes from May to October in juglone (5-Hydroxy-1,4-naphthoquinon) and total phenolic contents of the leaves of native cultural varieties (Şebin, Yalova 2, Yalova 3, Yalova 4, 1974/7) of walnut (Juglans regia L.) were investigated. Further, relations between juglone-phenolic content, juglone-climatic factors and phenolic content-climatic factors were established by applying correlation and regression tests. After isolation from walnut leaves, juglone and total phenolic contents were determined by spectrophotometric methods. The study was carried out in both 2006 and 2007 years. On the basis of means of the two years, although some differences are existed depending on the varieties, generally both juglone and phenolic contents were found at top level from middle of August to middle of September and the lowest level were seen in May.