Performans yönetimi ve bir uygulama örneği
Performance management and a study sample
  1. Tez No: 178764
  2. Yazar: FATİH FINDIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Performans yönetim sistemi, çalışanları ve örgütü istenen amaçlara yöneltmek için örgütün mevcut ve geleceğe ilişkin durumları ile ilgili bilgi toplama, bunları karşılaştırma ve performansın sürekli gelişimini sağlayacak yeni ve gerekli etkinlikleri başlatma ve sürdürme görevlerini yüklenen bir sistemdir. Performans yönetimi, stratejik performans hedeflerini belirlemek, performansı ölçmek, performansla ilgili veri toplamak ve analiz etmek, gözden geçirmek ve rapora aktarmak, sonrada bu verilerden yararlanarak performansı geliştirmek gibi aşamaları içeren bir süreçtir.Yapılan çalışmada performans değerlendirme ilk amir ve genel müdür tarafından yapılmış ve grafik derecelendirme yöntemi kullanılmıştır. Uygulamada performans değerlendirme sonuçları, insan kaynakları uygulamalarından ücret yönetimi, kariyer gelişimi ve eğitim ihtiyacının tespitinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance Management System is such a system which collects of data about thepresent and future situations of the organization, compares these items and, starts and maintainsthe new and required activitiy missions that satisfy the continual developing of performance toorient the working people and the organization. Performance Management is a process includesthe steps which are specifying the targets of the strategical performance, measuringperformance, collecting of data and analysing, scanning and reporting and after that developingperformance by using these datas etc.In this study, the performance evaluation is done by the head of department and thegeneral manager and the graph scaling method is used. In practice, the results of theperformance test are used in cost management, career development and determination of theeducation needs, which are human resources applications.