Kalite güvence sistemi içinde ölçüm yeterlilik sistem analizi
Measurement capability system analysis in a quality management system
  1. Tez No: 178769
  2. Yazar: UĞUR KAVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERMİN ELEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kalite Güvence Sistemi içerisinde kalitenin iyileştirilmesi, verimliliğin arttırılması ve maliyetlerin düşürülmesi çabaları çerçevesinde süreçle ilgili doğru ve etkin kararlar alınabilmesi, sürece özgü karakteristiklerin sistematik olarak ölçülmesine ve analizine bağlıdır. Bu nedenle, herhangi bir süreç değerlendirme veya iyileştirme çalışması öncesinde elde edilen ölçüm verilerinin güvenilir olup olmadığı belirlenmeli, diğer bir ifadeyle ölçüm sistemi analizi yapılmalıdır.Bu çalışmada, ölçüm sistemi analiziyle ilgili çeşitli sektörlere ait teorik ve uygulamalı çalışmalar incelendikten sonra cam sektörüne özel bir uygulama yapılması amaçlanmıştır. Özellikle cam üretim sürecinde yaşanan ve/veya yaşanabilecek hurda maliyetleri ve duruş kayıpları ile ilgili problemlerle doğrudan ilişkili olan cam şekillendirme makineleri parçalarının ölçümlerini içeren bu çalışmada, Ortalama?Aralık Metodu ve Varyans Analizi Metodu kullanılmıştır. İki ayrı kritik parametreye dönük ölçüm süreçleri ele alınmış ve bunlardan kalınlık ölçümü ile ilgili olan süreç için kullanılan ölçüm sisteminin yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a quality management system, making the right decision on process and process parameters to improve quality, efficiency and reduce costs depends greatly on measurement and analysis of process characteristics. Therefore, before evaluating or taking steps to improve a process, it should be determined that the measurement data is correct. In other words, a measurement systems analysis should be performed.In this thesis, different studies on measurement systems analysis are examined and it is applied to measurement system in glass manufacturing company. Mean?Range Method and Analysis of Variance Method are used in this study which includes the measurement analysis of parts of glass forming machines that have a very important effect on scrap costs. Measurement processes of two critical parameters are studied and it is determined that the measurement system used in thickness measurement process is unacceptable.