Yeni oksim-metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu ile mikrobiyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigating microbiological activities with synthesis and characterization of new oxime metal complexes
  1. Tez No: 178770
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YENİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Vic-dioksimler, geçiş metalleri ile verdikleri kararlı kompleksler nedeniyle şelat teşkil edici olarak kullanılması büyük önem taşımaktadır. Birçok dioksimler ve onların geçiş metal kompleksleri incelenmiştir. Bu komplekslerin çok kararlılığı ve kendine has elektron özellikleri, onların hidrojen bağıyla kararlılaştırılmış düzlemsel yapılarıyla ilişkilendirilirler. Vic-dioksim ligandlarıyla komplekslerinin yüksek kararlılığı geniş ölçüde çeşitli amaçlar için kullanılır.Oksim bileşikleri, oksijen tutma, biyolojik olarak kendiliğinden parçalanabilme gibi özellikleri yanında fotokimyasal ve biyolojik reaksiyonlarda gösterdikleri olağanüstü etkileri sayesinde geniş olarak tanınmakta ve değişen teknolojiye bağlı olarak yeni kullanım alanları bulunmaktadır.Bu çalışmada, anti-kloroglioksim, literatürde belirtildiği şekilde, elde edilmiş ve 2-aminometilpridin ile reaksiyonundan elde edilen bu ligandın Co(II), Ni(II) ve Cu(II) asetat tuzları ile kompleksleri sentezlenmiştir. 1H-NMR, IR, elementel analiz teknikleri ve manyetik süsseptibilite analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca komplekslerin bazı mikro biyolojik aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vic-dioximes have great importance since they are used as chelate because of the stable complexes with transition metals. Numerous dioximes and their transition metal complexes have been investigated. The exceptional stability and unique electronic properties of these complexes can be attributed to their planar structure which is stabilized by hydrogen bonding. The high stability of the complexes with vic-dioxime ligands has been used extensively for various purposes.Oxim compounds, Trough they show superior impacts in the photochemical and biologic reactions as well as have characteristics such as holding oxygen and biologically fissioning by itself, have been widely known and its usage area have been expanding depending on developing technology.In this study, anti-chloroglyoxime was synthesized, which is reported in literature, and ligand constituted 2-aminomethylpridine were synthesized and its complexes with Co(II), Ni(II), and Cu(II) acetate salts and its complexes were obtained. The ligand and complexes were investigated by 1H-NMR, IR, elemental analysis and magnetic susceptibility. Besides some micro biological activities of complexes were investigated.