Üretim işletmelerinde iş gücü verimliliği ölçüm yöntemlerinin incelenmesi ve bir işletme örneğinde uygulama
Examination about the work force productivity mesauring systems and an application in an example of business enterprise
  1. Tez No: 178771
  2. Yazar: MUSTAFA KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BEHDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İşletmelerin ana amaçları varlıklarını devam ettirmek ve kar elde etmektir. Bu amaçların gerçekleşmesi verimli çalışmak ile mümkündür. Verimli çalışıp çalışmadığını görmek isteyen bir işletme, doğru bir verimlilik ölçüm sistemine sahip olmalıdır.Günümüzde verimlilik ölçümleri, etkin metotların kullanılmamasından veya bilinmemesinden dolayı her işletmede etkin olarak yapılamamaktadır. Tez çalışması, yöneticiye etkili bir verimlilik ölçüm sistemi sunmayı hedeflenmiştir. Bu amaçla, kısmi verimlilik yöntemlerinden birisi olan işgücü verimliliği konusu incelenmiştir. İşgücü verimliliği ölçüm yöntemleri anlatılmış ve bu yöntemlerden bir tanesi olan katma değere göre ölçüm yöntemi kullanılarak bir işletmenin İmalat ve Bakım Müdürlüklerinde uygulama yapılmıştır.Uygulama neticesinde, katma değere göre ölçüm yönteminin etkili bir ölçüm yöntemi olduğu ve verimliliğe etki eden bir çok faktörü göz önüne almayı sağladığı görülmüştür. Ayrıca işletmede etkenlerin kıyaslamasını yapmak için bir çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz neticesinde, işgücü verimliliği değerinin Bakım Müdürlüğünde öngörülebilir, İmalat Müdürlüğünde ise öngörülemez olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of companies is to survive and to make a profit. It is possible to realize these goals by working productively. A company that wants to know whether it works productively or not must have a true productivity measuring system.Nowadays, since effective methods aren?t used or known, productivity measuring cannot be performed effectively. This study of thesis aims to present an effective productivity measuring system to managers. With this design, the work force productivity that is a kind of partial productivity has been examined. The types of productivity measuring methods have been explained and an application has been performed by using added value method that one of these methods in the Maintenance and Manufacturing Directorship.At the end of the application, that the added value method is an effective measuring method and it provides to take consideration many factors that affect the productivity has been observed. Also, a regression analysis has been done in order to compare the factors that affect the productivity of the business enterprise. As a result of the regression analysis, it has been observed that work force productivity of Maintenance Directorship is envisionable but work force productivity of Manufacturing Directorship is not envisionable.