Orta karbonlu ve otomat çeliklerinde kesme hızının işlenebilirlik üzerine etkisi
The effect cutting speed on machinability of medium carbon and free cutting steel materials
  1. Tez No: 178779
  2. Yazar: ABDULBAKİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH KIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, otomotiv sektöründe kullanılan bağlantı rekorlarının imalatı için en kısa sürede, en kaliteli ve en fazla ürünü daha ucuza üretmek amacıyla yapılmıştır. Bağlantı rekoru imalatında 11SMnPb37 otomat çeliği kullanılmıştır. Bu malzemenin tercih nedeni kolay işlenebilir olmasıdır. Üretim açısından, orta karbonlu çeliklerin otomat çeliklerinin yerine kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Üretimde farklı ilerleme ve kesme hızları kullanılmıştır. Malzeme çeşidine göre kesme hızı, ilerleme hızı, yüzey pürüzlülüğü, üretim süreleri ve yıllık üretim adetleri hesaplanmış ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, ilerleme hızının artmasıyla imalat sürelerinin azaldığı ve yüzey pürüzlülüğünün arttığı görülmüştür. Ç1040 çeliği kullanımında takım ömrü azalırken yüzey kalitesi artmıştır. Malzemelere göre yıllık üretim adetleri değerlendirildiğinde ise, Ç1040 çeliği kullanımının daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to manufacture the cheapest and the best quality fittings, used in automotive sector, in a shortest time. 11SMnPb37 free cutting steel was used for production of the fittings. This was chosen because of its good machinability. It has been investigated whether medium carbon steel can be used instead of free cutting steel to manufacture the fittings. The fitting production has been carried out at various feed rates and cutting speeds. Depending on type of raw material used, cutting speed, feed rate, surface roughness, production period and quantity of annual production have been calculated and compared with each other.As a result, it was found that the production period was shortened and surface roughness was increased with increasing feed rate. When C1040 steel was used, surface quality increased as tool life was decreasing. From the evaluation of annual production quantity depending on the type of material, it was also found that using C1040 steel has more advantages for production of the fittings.