Derebucak (Konya) ilçesi makrofungusları
Macrofungi of Derebucak (Konya) province
- Tez No: 178805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASETTİN KAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Derebucak (Konya) ilçesinde farklı lokalitelerden 2005-2007 yıllarında özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında 375 makrofungus örneği toplanmıştır.Arazi ve laboratuvar çalışması sonucunda, toplam iki bölüm, iki sınıf, 11 takım, 36 familya ve 70 cins'e ait 136 makrofungus türü belirlenmiştir. Bu türlerin 13'ü Ascomycota, 123'ü Basidiomycota bölümüne aittir.Makrofunguslar ile ilğili mevcut literatüre göre, 8 türün Türkiye için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Bunlar: Ascomycetes sınıfından ?Lachnellula calyciformis (Willd.: Fr.) Dharne'dir, Basidiomycetes sınıfından ise ?Hebeloma stenocystis Favre: Quadr., Cortinarius calochrous (Mos.) Nezd., Cortinarius cupreorufus Brandrud, Inocybe ayeri Furrer-Ziogas, Inocybe leiocephala Stuntz, Hohenbuehelia semiinfundibuliformis (Karst.) Sing., Calocera pallido-spathulata Reid.'dır.
Özet (Çeviri)
In this study 375 macrofungi specimens have been collected different localities in Konya province between 2005-2007 particularly during the months of autumn and spring seasons.As a result of the field and laboratory studies, 136 species belong to 70 genera two divisions, two classes, 11 ordo and 36 families have been identified. 13 of them belong to Ascomycota, and the other 123 species belong to Basidiomycota divisions.According to the present literature about macrofungi of Turkey 8 taxa are new records for Turkey. These are ?Lachnellula calyciformis (Willd.: Fr.) Dharne classis of Ascomycetes, ?Hebeloma stenocystis Favre: Quadr., Cortinarius calochrous (Mos.) Nezd., Cortinarius cupreorufus Brandrud, Inocybe ayeri Furrer-Ziogas, Inocybe leiocephala Stuntz, Hohenbuehelia semiinfundibuliformis (Karst.) Sing., Calocera pallido-spathulata Reid.? classis of Basidiomycetes.