Coğrafi açıdan Derebucak ilçesi (Konya)
Geographically the town Derebucak (Konya)
  1. Tez No: 189457
  2. Yazar: RAMAZAN GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Derebucak, Konya'ya bağlı bir ilçedir. BatıToroslar üzerinde yer almakta olup, 483 km2 yüzölçüme ve 1240 m. yükseltiye sahiptirKuzeyde, Beyşehir; doğuda, Seydişehir; güneyde, Antalya; batıda, Isparta ilekomşudur.Derebucak; Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi iklimlerinin geçiş bölgesinde yeralır. Yazlar, sıcak ve kurak; kışlar, kar yağışlı ve soğuktur. Yıllık ortalama yağış 920.7mm.dir.Derebucak nüfusu 2000 nüfus sayımına göre, 19.053 kişidir. Nüfusun %50.8 'inierkek, % 49.2'sini kadın nüfus oluşturur. Sosyo-ekonomik bakımdan gelişmemiş olmasıdolayısıyla yaşanan göç olayı önemli bir problemdir.Sahada 4 köy ve 4 belde yerleşmesi vardır. Derebucak'taki köy yerleşmeleritoplu yerleşme tipinde olup, taş meskenler çoğunluktadır.Sahanın temel ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım ürünleriiçinde tahıl tarımı başta gelir.Turizm açısından çok çeşitli tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. İlçenin sahipolduğu bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir.V
Özet (Çeviri)
The research area Derebucak, is a town in Konya where is over West Toroswith area of 483 km² and heigth of 1240 meters.It is surrounded by Beyşehir in the north, Seydişehir in the east, Antalya in theSouth, Isparta in the west.Derebucak is between the climates of the rejions white sea and MiddleAnatolia that?s why summer is hot and dry, winter is snowy and cold. The annualrainfall is 920.7 mm.The population of Derebucak is 19.053 according to the census of 2000. %50.8 of the population is composed of males and % 49.2 is females. The great problemis migration because of underdeveloped social and economic population.In the area there are four villages and four urbans. The village settlements inDerebucak are in massive settlement type and mostly stone buildings.The best livelihood in town is agricultural and zoological facilities.The mostimportant agriculturael product is cereals.This town has so many naturel and historical beauties. No one has given greatvolve to these beauties in the town.VI