Jeodezide kullanılan dönüşüm yöntemlerinin programlanması
Is programming of the transformation methods used in geodesy
  1. Tez No: 178845
  2. Yazar: FUAT BAŞÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Farklı bir koordinat sisteminde yapılmış haritaların yeni seçilen bir sisteme göre yeniden çizilmesi, seçilmiş bir eksen sisteminin yanlış belirlenmesi ve buna bağlı olarak doğru sistemdeki karşılıklarının bulunması, GPS ile belirlenen koordinatların pratikte kullanılabilir hale getirilebilmesi için ülke koordinat sistemine dönüştürülmesi, fotogrametride alet koordinatlarından resim koordinatlarına geçişte, resim koordinatlarından arazi koordinatlarına geçişte koordinat dönüşümlerinden yararlanılır.Koordinat Dönüşümü; bir koordinat sisteminde verilmiş ya da hesaplanmış nokta koordinatlarının başka sistemdeki karşılıklarının bulunması olarak tanımlanabilir. Bu işlem, dönüşüm formülleri adı verilen, geometrik anlamları farklı çeşitli formüllerle yapılabilir. Dönüşüm formüllerinde yer alan dönüşüm parametreleri, her iki sistemde koordinatları bilinen ortak noktalardan hareketle ve genellikle en küçük kareler yöntemi ile bulunur ve bir sistemdeki koordinatlar diğer sisteme dönüştürülür.GPS ile elde edilen yükseklikler elipsoidal yüksekliklerdir. Uygulamada ise ortometrik yükseklikler kullanılmaktadır. Bu nedenle GPS ile elde edilen elipsoidal yüksekliklerin ortometrik yüksekliklere dönüştürülmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, jeodezide kullanılan dönüşüm yöntemlerinin teorik altyapısı sunulmuş ve bunları gerçekleştiren bir uygulama programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coordinate Transformation is benefited from re-drawing of the maps with a new chosen system which were drawn in a different coordinate system before, finding out the right equivalents of an axis system in the correct system due to the wrong determination, transforming the determined coordinates with GPS into coordinate system of the country in order to make them useful in practice, transition from the instrument coordinates to the photo coordinates, and transition from the photo coordinates to the ground coordinates.Coordinate Transformation can be defined as finding out the equivalents of the point coordinates in other coordinate systems which were given or calculated in a coordinate system.Transformation parameters in transformation formulas are generally calculated with least squares method by using the common points of which coordinates are known in both systems, and coordinates in a system transformed to other system. Heights which are obtained by GPS are ellipsoidal heights, but orthometric elevations are used in application. For this reason ellipsoidal heights have to be converted into orthometric heights.In this study, the theoretical background of the transformation methods used in geodesy were presented, and an application program which was performed the transformation was developed.