Yerli yavru alabalık yemleri ile ithal edilen yavru alabalık yemlerinin gelişme üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 17885
  2. Yazar: DEVRİM MEMİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Gökkuşağı alabalığı (Salmo gairdneri R., 1836) yavruları için başlangıç yemi olarak kullanılan üç yerli ve bir ithal (Aqualim-Pransa) yemin balıklardaki gelişme üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın yemleme deneyleri İstanbul üniversitesi Su Ürünleri Yüksekokulu Sapanca İçsu Ürünleri üretimi Araş tırma ve Uygulama Biriminde sürdürülmüştür. Başlangıç ağırlıkları ortalama olarak 0.1 gram olan balıklar, her birinde 250 adet yavru balık olacak şekilde 445 1 hacimli 4 adet deney tanklarına rastgele yerleştiril miştir. Besin maddeleri miktarı ve enerji düzeyleri saptanan yemlerle toplam 77 gün süren yemleme deneylerinin sonucunda balıklar sırasıyla; 3.15, 3.43, 4.84 ve 5.00 gram alırlığa ulaşmışlardır. 14 günlük periyotlarda saptanan canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve ölüm oranına göre balıklardaki yemden yarar lanma oranları ithal yemle beslenen grupta en iyi (0.70) ve yerli yemlerle beslenen gruplarda sırasıyla 2.37, 1.34 ve 0.75 olarak bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre; ithal yemin yavru balıkların gelişmesinde en iyi sonucu verdiği, yerli yemlerden I nolu yemin deneyin ileri safhalarında görülen hastalık nedeniyle sonuçları etkilediği, II ve III nolu yem lerin de ithal yeme yakın düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, three local and one imported feed (Aqu- alim-France) used as the starter feeds were investigated ac cording to effects on the growth of trout (Salmo gairdneri R.,1836) fry. Feeding trials of the research has been carried out at Sapanca Freshwaters Production Research and Experiment Insti tute of İstanbul University. At the beginning of trials, average individual wet weig ht of 1000 fish were 0.1 g. Fish were devided four groups and were randomly allocated to 445 1 fiberglas tanks so that each. tankcontained 250 fish. Proximaet analyses of feeds were made and at the end of feeding trials (total 77 days) average individual wet weight of fish has been found 3.15, 3.43>, 4.48 and 5.00 g respective ly. Wet weight gain, feed consumption, mortality and feed efficiency ratio has been noted periodically in every two we eks interval. The best feed efficiency ratio has been found in 4 group fed imported feed (0.70) and 2.37, 1.34, 0.75 res pectively in the other groups fed local feed. According to the all results of this research imported feed has been found as the best feed for trout fry.