Göksu deresinin algolojik özellikleri
- Tez No: 17884
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AYKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Göksu deresi, Boğazın Anadolu yakasında Göksu mevkiinde bulunan etrafındaki yerleşim bölgeleri ile kıyısında kurulmuş bazı küçük fabrikaların atıkları bu derenin sularına işlem görmeden boşalmaktadır. Dere suyunun algolojik özellikleriyle beraber bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri (BOÎ, KOİ dahil) 19.04.1990/ 4.6.1991 tarihleri arasında incelenmiştir. Besin tuzu yoğunlukları ile, BOI^ ve KOİ değerleri çok yüksek bulunmuş, çözünmüş Oksijen yoğunluğu 4,1 -12,245 mg/lt arasında değişmekle birlikte bazı dönemler de bölgesel anaerobik şartların oluştuğu yoğun U9S kokusundan ve siyah renkli çamurdan anlaşılmıştır. Genellikle organik maddelerle kirlenmiş suların tipik organizması olan Euglena gracilis çok yüksek sayılara ulaşmıştır. Bacillariophyta1 ya mensup algler ile fitoplankton ve epipelik topluluklar içinde dominant ve subdominant olarak bulunmuşlardır. Sudaki klorofil a yoğunluğu genellikle fitoplank ton yoğunluğu ile uyumlu değişim göstermiş, sadece yüksek bitkilerin suya karıştığı dönemlerde klorofil a yoğunluğu çok yüksek olmuştur. Göksu deresi öytrofik durumu geçmiş, kirlenmiş bir akarsu olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Göksu stream, which is situated in Göksu, a district at the Anatolian side of Bosphorus, receives waste water from nearby willages and small factories. Algal features of the stream with some physical and chemical characteristics ( including B0D5 and COD) were studied between April 1990 and June 1991. Nutrient concentrations and BOD-, COD valves were guite high. Dissolved Oxygen values varied 4,1 and 12,245 mg/lt, somatimes local anaerobic conditions occured with obvious smell of H?S and black muds. Euglena gracilis which is one of the typical organisms of organically rich waters, reached very high numbers at certain times, Whilst members of the Bacillarlophyta were abundant and sometimes dominant in both phytoplankton and in the epipelic communities. Göksu stream, is described as a heavily pulluted and is unsuitable for public use and irrigation as well as fish farming at it's present state.