Gökkuşağı alabalığının (Salmogoirdrneri R.) boğaz suyu hidrolojik özelliklerine adaptasyonu ve yetiştirme olanakları
- Tez No: 17886
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma ile ülkemiz içsularında yetiştiriciliği yapılmakta olan gökkuşağı alabalığı yavrularının (Salmo gairdneri R.) belli boydan sonra denize transfer edilerek ağ kafeslerde büyütülmesiyle hem kısıtlı olan içsu kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması, hem de üretimin art tırılması amaçlanmıştır. İki dönem (yaz ve kış) halinde gerçekleştirilen çalışmada birinci dönemde (yaz dönemi) ortalama 55 gr. ağırlığındaki yavrular kullanılmıştır. Ön hazırlık çalışması şeklinde uygulanan birinci dönemde balıklar iki gruba ayrılmış, ilk grupta adaptasyona tabi tutulduktan sonra, diğeri de doğrudan doğruya denize kurulan ağ kafeslere transfer edilerek (16 Haziran I990) I28 gün denizde büyütme çalışmaları yapılmıştır. Kış dönemi araştır maları ise ortalama 63 gr. ağırlığı olan yavrularla gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu yavrular herhangi bir ön adaptasyona alınmaksızın denizdeki ağ kafeslere konarak İ60 gün büyütülmüştür. Araştırma sonunda yaz döneminde 2,03 yem dönüşüm oranı ve % 37 ölümle ortalama İsi, 5 gr. bireysel canlı ağırlık artışı, kış-bahar döne minde ise I.36 yem değerlendirme ve % 03,5 ölüm oranıyla ortalama 331,35 gr. bireysel canlı ağırlık artışi saptanmıştır. Bu çalışma ile bölgemiz içsularında üretimi yapılan gökkuşağı ala balıklarının yumurta çıkışını takip eden birinci yazdan sonra su sıcaklığı nın I5 C ve altına düştüğü andan itibaren herhangi bir adaptasyona tabi tutulmaksızın denizde yaz başına kadar büyütülmesinin mümkün olduğu sap tanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aims of this study were to bring the young specimen of the rainbow trout Salmo gairdneri R. (whose aquaculture is being practiced in the freshwaters of the Marmara region) to net cages in the Sea of Marmara after attaining a certain size and to grow these young fish in the net cages in the sea. Another goal was to make use of the limited freshwater resources productively and to increase the fish production. This study was carried in two periods (summer and winter). In the first period (summer), young fish of 5s gr. were taken as a preparatory phase. The fish were divided into two groups. The first group were adap ted to the sea water. The second group of fish were transferred to sea water without any adaptation before into net cages in the sea (16 June I990). The growing studies continued I28 days. The investigations in the winter period were realised with young fish having a medium weight of 63 grams. These young fish were not adapted to sea water before. They were put into the net cages in the sea and were grown İ60 days long. At the end of the investigations in the summer period a conversion rate of 2.03 and a mortality rate of % 37 and an individual medium weight gain of I5I.5 grams and the winter - spring period a conversion rate of I.36 and a mortality rate of % 0.3,5 and an individual live medium weight gain of 33I.35 grams were recorded. It was determined that, the rainbow trout eggs (pursuing the hatch ing after their first summer) put into sea water without any adaptation to sea water before could be grown at water temperatures I5 C till the beginning of the summer.