Kuzey Adana Havzasındaki neojen çökellerin kum fraksiyonunun mineralojik ve mikroformolojik özelliklerinin araştırılması
The Minerological and micromorphological properties of the sand sized materialsof the neogene sediment of the North Adana Basin
  1. Tez No: 38783
  2. Yazar: ERHAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZ II. Ürün soya tarımında iki farklı ekim samanında uygun sıra arası uzaklığı belirlemek amacıyla yapılan araştırma, C.Ü. Ziraat Fakültesi arattırma alanlarında 1943 yılında yürütülmüştür. Deneme buğday haşatından sonra ikinci ürün olarak kurulmuş- olup, A 3127 soya çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada 28 Haziran 1. ve 9 Temmuz II. ekim zamanı olarak alınmıştır» Sıra arası uzaklıkları ise 30, 40, 50, 55;i 60., 65 v e 7 0 cm olarak seçilmiştir,, En yüksek tohum verimi birinci ekim zamanında 30 cm sıra arası uzaklıkta 274,, 6 kg/ da ve 65 cm sıra arası uzaklıkta 254.6 kg/da alarak saptanmıştır,. Araştırma sonunda Elde edilen bulgulara göre; ekim zamanları ve ekim sıklıklarının bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, 1000 tane ağırlığı, tane verimi ve hasat indeksi üzerinde önemli etkide bulunduğunu saptanmıştır,,
Özet (Çeviri)
«UT T- ABSTRACT The Study was conducted to determine the optimum row spacing at different sowing dates in doubled cropped soybean production, in research area of Field Crops üepertmant,, University of Çukurova, Faculty of Agriculture in 1993. This experiment was arranged as a second crop after wheat harvest, and A 3127 soybean cultivar was used as plant material. In this study, sowing dates were June 28** ( I. ) and July 9 * H (II.) a n d r o w d i s t a p. c e s w e r e r a n q e d between 30,, 40, 50, 55, 60., 65 and 70 cm. The highest seed yield was obtained -Pram 30 cm row spacing by 274.6 and 65 cm row spacing by 254.6 kg /da. I. sowing date ana II. sowing date, respectively. According to results of this study, plant height, the lowest pod height, 1000 seed weight, seed yield and harvest index were «iff acted by the different sowing dates and row spacings.