Çukurova koşullarında II. ürün mısır bitkisinde (Zea mays L.) değişik azot dozları ve sıra anası mesafelerinin verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 19192
  2. Yazar: HALİT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
CJZET Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 1990 yılı II. ürün mısır yetiştirme sezonunda bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı alarak yürütülmüştür. Deneme üç -farklı azot dozu seviyesinde < 10, 20, 30 kg/da) ve 4 değişik sıra arası mesafesinde (50,60,70,80 cm) en uygun azot dozu*sı ra arası mesafesi kombinasyonunu bulmak amacıyla yürütülmüştür. Denemede incelenen özellikler yönünden elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1- Bitki Boyut 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama bitki boyu değerleri 219.0 cm. ile 196.7 cm arasında gözlenmiştir. En yüksek bitki boyu değeri 70 cm sıra arası mesafesinde, en düşük bitki boyu değeri de 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama bitki boyu dergerleri 222.7 cm ile 197.7 cm arasında bulunmuştur. En yüksek bitki boyu değeri 70 cm sıra arası mesafesinde, en düşük bitki boyu değeri 80 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama bitki boyları 210.0 cm ile 204.3 cm arasında değişmiştir. En yüksek bitki boyu değeri 70 cm sıra arası mesafesinde, en düşük bitki boyu değeri 60 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Bitki boyu ile koçan yüksekliği arasında önemli ve olumlu bir ilişki bulunmuştur. 2-Koçan Yüksekliği! 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan yüksekliği değerleri 110.3 cm ile 89.3 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan yüksekliği değeri 60 cm sıra arası mesafesinde, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan yüksekliği 103.3 cm ile 94.0 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan yüksekliği değeri 70 cm sıra arası mesafesinde, en düşük 80 cm sıra arası mesafesinde gözlenmiştir. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan yüksekliği 108.3 cm ile 96.3 cm_4-, arasında değişmiştir. Enyüksek koçan yüksekliği değeri 80 cm sıra arası mesafesinde, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Koçan yüksekliği ile; bitki boyu arasında önemli ve olumlu, verim ile olumlu fakat önemsiz bir ilşki bulunmuştur. 3-Tepe Püskülü Çiçek lenme Süresi» 10 kg/da asot dozu seviyesinde ortalama tepe püskülü çiçeklenme süresi tüm sıra arası mesafelerde 53.3 gün olarak bulunmuştur. 20 kg/da asot dosu seviyesinde ortalama tepe püskülü çıkış süresi tüm sıklıklarda 52.0 gün ve 30 kg/da azot dosu seviyesinde ise 51.0 gün olarak bulunmuştur. Tepe püskülü çiçeklenme süresi ile; koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, koçanda sırada tane sayısı, koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, sap kalınlığı, dekara tane verimi ve koçanda tane sayısı arasında önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 4-Sap Kalınlığı s 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama sap kalınlığı 20.1 mm ile 17.9 mm arasında değişim göstermiştir. En yüksek sap kalınlığı degeleri 70 cm sıra arası mesafesinde, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde gözlenmiştir. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama sap kalınlığı değerleri 21.9 mm ile 18.3 mm arasında değişim göstermiştir. En yüksek sap kalınlığı değeri 80 cm sıra arası mesafesinde, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde elde edilmiştir. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama sap kalınlığı değerleri 21.8 cm ile 20.3 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek sap kalınlığı değeri 80 cm, en düşük sap kalınlığı değeri 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Sap kalınlığı ilej koçan uzunluğu, koçan çapı, sırada tane sayısı, koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, koçan tane ağırlığı ve koçanda tane sayısı arasında önemli ve olumlu tepe püskülü çiçeklenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki gözlenmiştir. 5-Koçan Uzunlugut 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan uzunluğu değerleri 17.6 ile 13.9 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan uzunluğu değeri 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan uzunluğu değeri 19.9 cm-48- ile 16.9 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan uzunlumu SO cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dosu seviyesinde ortalama koçan uzunluğu 19.8 cm ile 17.5 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan uzunluğu değeri 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Koçan uzunluğu ile; koçanda sıra sayısı, koçanda sırada tane sayısı, hektolitre ağırlığı, koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, sap kalınlığı ve koçanda tane sayısı ile olumlu ve önemli, tepe püskülü çiçeklenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilşki gözlenmiştir. 6-Kaçan Çapı s 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan çapı değerleri 44.13 mm ile 40.27 mm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan çapı değeri 50 cm, en düşük 60 cm sıra arşı mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan çapı değerleri 46.83 mm ile 42.77 mm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan çapı değeri 80 cm, en düşük 60 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan çapı değerleri 48.37 mm ile 43.67 mm arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan çapı değeri 80, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Koçan çapı i leş koçanda sırada tane sayısı, koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, sap kalınlığı ve koçanda tane sayısı ile olumlu ve önemli, tepe püskülü çiçeklenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 7-Koçanda Sıra Sayısı s 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçanda sıra sayısı değerleri 13.7 sıra/koçan ile 13.3 sıra/koçan arasında bir değişim göstermiştir. En yüksek koçanda sıra sayısı değeri 70 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalamalar 15.0 sıra/koçan ile 14.0 sıra/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçanda sıra sayısı değeri 60 cm, en düşük 70 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalamalar 14.6 ile 13.8 sıra/koçan arsında değişim göstermiştir. En yüksek 60 cm en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Koçanda sıra-49' sayısı ilej koçan uzunluğu, koçanda sırada tane sayısı» koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, dekara verim ve koçanda tane sayısı arasında olumlu ve önemli, tepe püskülü çiçeklenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 8~Koçanda Sırada Tane Sayısı s 10 kg/da azot dosu seviyesinde ortalamalar 37.3 ile 26.7 tane/sıra/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçanda sırada tane sayısı 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dosu seviyesinde ortalamalar 40.0 ile 31.8 tane/sıra/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek 80 cm, en düşük 50 cm sıra arşı mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dosu seviyesinde ortalamalar 42.6 ile 36.8 tane/sıra/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçanda sırada tane sayısı 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafsinde bulunmuştur. Koçanda sırada tane sayısı ile; Hektolitre ağırlığı, koçanda tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, sap kalınlığı, dekara verim ve koçanda tane sayısı ile önemli ve olumlu, tepe püskülü çiçeklenme süresi ile önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 9-Hektol itre Ağırlığı 8 10 kg/da azot dosu. seviyesinde ortalama hektolitre agırlgkları 73.2 kg/hl ile 71.5 kg/hl arasında değişim göstermiştir. En yüksek hetolitre ağırlığı değeri 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesa-fesinde bulunmuştur. 20 kg/ azot dozu seviyesinde ortalamalar 73.3 kg/hl ile 72.0 kg/hl arasında değişim göstermiştir. En yüksek 80 cm, en düşük 50 ve 70 cm sıra arası mesafelerde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalamalar 72.8 kg/hl ile 71.9 kg/hl arasında değişim göstermiştir. En yüksek 80 cm, en düşük 70 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Hektolitre ağırlığı ile Koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı ve koçanda tane sayısı ile önemli ve olumlu bir ilişki bulunmuştur. 10-K.oçan Tane Ağırlığı j 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçan tane ağırlıkları 124.1 gr ile 81.2 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan tane ağırlığı 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da-50- azot dozu seviyesinde ortalamalar 168. S gr ile 119.3 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dosu seviyesinde ortalamalar 171.3 gr ile 120.7 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan tane ağırlığı değeri 80, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Koçanda tane ağırlığı ilep, tek koçan ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, sap kalınlığı, dekara verim ve koçanda tane sayısı ile önemli ve olumlu, tepe püskülü çiçeklenme süresi ile önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 11-Tek Koçan Ağırlığı : 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tek koçan ağırlıkları 151.9 gr ile 97,8 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçan ağırlığı 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tek koçan ağırlıkları 207.5 ile 133.8 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek tek koçan ağırlığı değeri 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tek koçan ağırlığı dgerleri 217.9 gr ile 146.1 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek tek koçan ağırlığı 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Tek koçan ağırlığı ile; sap kalınlığı, dekera verim, koçanda tane sayısı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, hektolitre ağırlığı ve koçan tane ağırlığı arasında önemli ve olumlu, tepe püskülü çiçeklenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 12-Bömek Oranı» 10 kg/da azot dosu seviyesinde ortalama sömek oranı değerleri 20.7 ile 16.6 (%) arasında bir değişim göstermiştir. En yüksek sömek oranı değeri 70 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama sömek oranı değerleri 19.0 ile 17.8 (7.) arasında değişim göstermiştir. En yüksek 50 cm, en düşük 70 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama sömek oranı değerleri 18.8 ile 17.6 (.'/.) değişim göstermiştir. En yüksek 70 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Sömek oranı ile; diğer özellikler arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır. Dekara-51- verim ile Önemsi2 ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 13-1000 Tane Ağırlığı s 10 kg/da azot dosu seviyesinde ortalama 1000 tane ağırlıkları 284.2 gr ile 240. 4 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek 1000 tane ağırlığı, 70 cm, en düşük 60 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama 1000 tane ağırlıkları 311.7 gr ile 275.0 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek 1000 tane ağırlığı 80 cm, en düşük 60 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama 1000 tane ağırlıkları 290.3 gr ile 253.8 gr arasında değişim göstermiştir. En yüksek 1000 tane ağırlığı 50 cm, en düşük SO cm sıra arası mesa-fesinde bulunmuştur. 1000 tane ağırlığı ile? tek koçan ağırlığı arasında önemli ve olumlu bir ilişki bulunmuştur. 14-Dekara Verims 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tane verimleri 750.9 kg/da ile 617.6 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek, dekara verim 70 cm, en düşük 60 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tane verimleri, 962.9 kg/da ile 702.2 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek dekara verim 60 cm, en düşük 80 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama verim 1035.9 kg/da ile 953.6 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek dekara verim 50 cm, en düşük 80 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Dekara verim ilej koçanda sıra sayısı, koçanda sırada tane sayısı, bitki başına koçan sayısı, koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, ve koçanda tane sayısı arasında önemli ve olumlu, tepe püskülü çiçeklenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 15-Koçanda Tane Sayısı s 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama koçanda tane sayısı değerleri 512.2 adet/koçan ile 355.8 adet/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçanda tane sayısı 70 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tane sayısı değerleri 584.9 adet/koçan ile 449.8 adet/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçanda tane sayısı değeri 80, en düşük 50 cm sıra arası mesafesindebulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama tane sayısı değerleri 649.5 adet/koçan ile 509.0 adet/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek koçanda tane sayısı, 80 cm, en düşük 50 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. Koçanda tane sayısı ile koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, hektolitre ağırlığı, koçan tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, sap kalınlığı ve dekara verim arasında önemli ve olumlu, tepe püskülü çiçek lenme süresi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 16-Bitki Başına Koçan Sayısı ı 10 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama bitki başına koçan sayısı değerleri, 0.936 bitki/koçan ile 0.850 bitki/koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek bitki başına koçan sayısı değeri 70 cm, en düşük 60 cm sıra arası mesafesinde bulunmuştur. 20 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama bitki başına koçan sayısı değerleri 0.907 bitki/koçan ile 0.707 bitki koçan arasında değişim göstermiştir. En yüksek bitki başına koçan sayısı değeri 60, en düşük 80 cm sıra arası mesa-fesinde bulunmuştur. 30 kg/da azot dozu seviyesinde ortalama bitki başına koçan sayısı değerleri 0.900 ile 0.813 bitki koçan arasında değişim göstermiştir. Bitki başına koçan sayısı değeri en yüksek 70 cm, en düşük 80 cm sıra arası mesafesinde elde edilmiştir. Bitki başına koçan sayısı ile; dekara tane verimi arasında önemli ve olumlu bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thia study was conducted at the area of Field Crop Department o-f Agriculture Fakulty of Çukurova University in second crop growth season in 1990. A split-plot experimental desing with three replication was used at -field: Nitrojen levels were assigned to main plots (10,20 and 30 kg-N/da) with row spacing as subplots (50,60,70 and SO cm). The aims o-f this study to carry out most suitable N level and row spacing combination. Result of this investigation was summarizated as -follows. Plant Hieghts At 10 kg/da N level avarage plant height values was varied -from 197.7 to 219.0 cm. The highest plant height was found from at 70 cm row spacing. The lowest plant height was found from at 50 cm row spacing. At 20 kg /da N level avarage plant height values was varied from 197.7 to 222.7 cm. The highest plant height was found from at 70 cm, the lowest plant height was found from at SO cm row spacing. At 30 kg/da N level avarage plant height values was varied from 210.0 to 204.7 cm. The highest plant height was found from at 70 cm row spacing. The lowest plant height was found from at 60 cm row spacing. Plant height was correlated with ear height significantly and positively. Ear Heights At 10 kg/da N level avarage ear height values was varied from 89.3 to 110.3 cm. The highest ear height was found from at 60 cm row spacing. The lowest ear height was found from at 50 cm row spacing. At 20 kg/da N level avarage aer height values was varied from 94.0 to 103.3 cm. The highest ear height was found from at 70 cm row spacing and the lowest ear height was found from at 80 cm row spacing. At 30 kg/da N level avarage ear height values was varied from 96.3 to 108.3 cm. The highest sar height was found from at 80 cm row spacing and the lowest ear height was found from at 50 cm row spacing. Ear height was correlated with plant height significantly and positively.-54- Tassel flowering datet At 10 kg/da N level avarage tassel flowering date values was found from at 53.3 all row spacing application. At 20 kg/da N level avarage tassel flowering date was found 52.0 and at 30 kg/da N level tassel flowering date was found 51.0. Tassel flowering date correlated with ear lenght, ear sise, number of ear row, grain number of ear row» grain weight per ear, single ear weight, stem size, grain yield per decar and grain number per ear. Stem Size: At 10 kg /da N level avarage stem sise values was varied from 17.99 to 20.11 mm. The highest stem size was found from at 70 cm row spacing. The lowest stem size was found from at 50 cm row spacing. At 20 kg/da N level avarage stem size values was varied from 18.28 to 21.89 mm. The highest stem size was found from at 80 cm row spacing and the lowest stem size was found from at 50 cm row spacing. At 30 kg/da N level avarage ear stem size values was varied from 20.28 to 21.77 mm. The highest stem size was found from at 80 cm row spacing and the lowest stem size was found from at 50 cm row spacing. Stem size was correlated with ear lenght, ear size, grain number of ear row, grain weight per ear, single ear weight, number of grain per ear significantly and positively, with tassel flowering date significantly but negatively. Ear Lenght: At 10 kg/da N level avarage ear lenght values was varied from 13.93 to 17.6 cm. The highest ear lenght was found from at 80 cm row spacing. The lowest ear lenght was found from at 50 cm row spacing. At 20 kg/da N level avarage ear lenght values was varied from 16.93 to 19.93 cm. The highest ear lenght was found from at 80 cm row spacing and the lowest ear lenght was found from at 50 cm row spacing. At 30 kg/da N level avarage ear lenght values was varied from 17.50 to 19.80 cm. The highest ear lenght was found from at 80 cm row spacing and the lowest ear lenght was found from at 50 cm row spacing. Ear lenght was correlated stem size, test weight, ear size, grain number of ear row, grain weight per ear, single ear weight, number of grain per ear significantly and positively, with tassel flowering date-5! significantly but negatively. Ear Sizes At 10 kg/da N level avarage ear sise values was varied from 40.27 to 44.13 mm. The highest ear size was found from at 50 cm row spacing. The lowest ear lenght was found from at 60 cm row spacing. At 20 kg/da N level avarage ear size values was varied from 42.77 to 46.83 mm. The highest ear size was found from at 80 cm row spacing and the lowest sar lenght was found from at 60 cm row spacing. At 30 kg/da N level avarage ear sise values was varied from 43.67 to 48.37 mm. The highest ear sise was found from at 80 cm row spacing and the lowest ear lenght was found from at 50 cm row spacing. Ear sise was correlated stem size, ear size, grain number of ear row, grain weight per ear, single ear weight, number of grain per ear significantly and positively, with tassel flowering date significantly but negatively. Number of Ear Row: At 10 kg/da N level avarage number of row ear values was varied from 13.3 to 13.7 row/ear. The highest number of row ear was found from at 70 cm row spacing. The lowest number of ear row was found from at 50 cm row spacing. At 20 kg/da N level avarage number of ear row values was varied from 14.0 to 15.0 row/ear. The highest number of ear row was found from at 60 cm row spacing and the lowest number of ear row was found from at 70 cm row spacing. At 30 kg /da N level avarage number of ear row values was varied from 13.8 to 14.6 row/ear. The highest number of ear row was found from at 60 cm row spacing and the lowest ear row was found from at 50 cm row spacing. Number of ear row was correlated ear lenght, grain yield, grain number of ear row, grain weight per ear, single ear weight, number of grain per ear s