Metal kaplama endüstrisi atıksularının fenton oksidasyonu ile arıtımı
Treatment of metal plating wastewater using fenton process
  1. Tez No: 178863
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, metal kaplama endüstrisi krom kaplama banyolarından deşarj edilen atıksulardaki Cr6+, KOİ ve renk parametrelerinin fenton oksidasyonu ile arıtılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada kullanılacak olan atıksu, Konya' da faaliyet gösteren ve tüfek üretimi yapan bir işletmeye ait krom kaplama atölyesinden temin edilmiştir. Ayrıca sentetik atıksu kullanılarak Cr6+ giderim çalışmaları yapılmıştır. Krom kaplama tesisi atıksu numunesinde Cr6+ ve KOİ giderimi, sentetik atıksu numunesinde ise Cr6+ ve renk giderimi araştırılmıştır. Optimizasyon çalışmalarında krom kaplama tesisi atıksuyunda optimum pH=3.5, 200 mg/L H2O2 dozunda optimum FeSO4 konsantrasyonu Cr6+ giderimi için 1200 mg/L olup giderim %43, KOİ giderimi için optimum FeSO4 konsantrasyonu 500 mg/L olup giderim %60 olarak belirlenmiştir. Sentetik atıksuda yapılan çalışmalarda ise, optimum pH=1.5, optimum H2O2 konsantrasyonu 800 mg/L ve optimum FeSO4 konsantrasyonu 800 mg/L olarak belirlenmiştir. Bu şartlar altında %97 Cr6+ giderilirken, % 99 renk parametresi giderimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Cr+6, COD and Colour parameters in waste water discarged from chrome plating tanks by the oxidation of fenton is studied. The waste water is provided from a chrome plating plant at a factory located in Konya manufacturing guns. In addition to this, some expreriments with synthetic waste water have been done. The removal of Cr+6, COD are investigated at the chrome plating plant waste water samples and Cr+6, colour removal at the synthetic samples. The optimum pH value at chrome plating plant waste water samples are determined as 3.5, the optimum FeSO4 concentration for Cr+6 removal in 200mg/L H2O2 is 1200mg/L which is 43%, optimum FeSO4 concentration for COD is 500mg/L which is equal to 60%. At the studies with synthetic waste water the optimum pH is determined as 1.5, optimum H2O2 concentration as 800mg/L, optimum FeSO4 concentration as 800mg/L. Under these conditions, 97% of Cr+6 removal and 99% colour parameters removal have been obtained.