Metal kaplama endüstrisi atıksularının ileri arıtım yöntemleriyle arıtılmasının incelenmesi
Investigation of metal coating industry wastewater treatment with the advanced treatment methods
- Tez No: 432047
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Endüstriyel faaliyetlerden biri olan metal kaplama sanayisi, hızla gelişen sanayi dalları arasında önemli bir yere sahiptir. Metal kaplama sanayinden kaplama işlemi sonrasında uygulanan durulama banyo işlemi sonrasında çevre kirliliğine sebep olan organik maddeler, Ni, Cu, Fe, Cr, Zn vb. ağır metal bileşikleri, siyanür gibi katı, sıvı ve gaz atıklar ortaya çıkmaktadır. Kaplama atıksuyunda bulunan ağır metallerden ötürü ise metal kaplama sanayi riskli sanayi sektörleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada hidroksit çöktürmesi ile arıtılabilirliğin yanında özellikle metal kaplama sanayi atıksularının klasik kimyasal arıtma yöntemlerine alternatif olarak düşünülen elektrokoagülasyon (EC), Fenton ve Elektro-Fenton (EF) gibi yöntemlerin laboratuar ölçeğine uygulayarak bu sanayiden kaynaklanan atıksuların arıtılabilirlik performansları araştırılmış ve ağır metal (bakır, nikel, krom, demir, çinko), sülfat ve klorür iyonlarının konsantrasyonlarının İSKİ Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği standartlarına ulaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın literatürdeki yaygın uygulamalardan ayrıldığı nokta ise EC, Fenton ve EF arıtım yöntemlerinin klasik kimyasal arıtım yöntemi olan hidroksit çöktürmesiyle bir arada uygulanarak kendi aralarında değerlendirmeler yapılmış olmasıdır. Laboratuarda yapılan deneysel çalışmalar neticesinde İSKİ Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği standartlarına göre bakır, nikel, sülfat gideriminde istenilen çıkış konsantrasyonlarına ulaşılamamış olup bu parametreler için sırasıyla en etkili giderim yöntemi Fenton, Hidroksit çöktürmesi ve elektrokoagülasyon olmuştur. Deşarj standartlarını sağlamayan parametrelerin standartları sağlayacak şekilde giderilebilmesi için elektrokoagülasyon, fenton, elektrofenton veya hidroksit çöktürmesi sonrasında veya öncesinde ilave arıtım prosesleri konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Metal plating industry has an important role in rapidly evolving industries. Organic materials and some heavy metals such as Ni, Cu, Fe, Cr, Zn, cyanide and so on that cause environmental pollution occur after rinsing bath. Because of being the heavy metals in the metal plating wastewater the industry is among the risky sectors. Besides the treatability by hydroxide precipitation in this study, particularly as an alternative to this conventional chemical treatment methods such as electrocoagulation (EC), Fenton and electro-Fenton (EF) methods and their performances were searched on removal of heavy metals (copper, nickel, chromium, iron, zinc), sulfate and chloride ion concentrations as laboratory scale. The results were evaluated some discharge limitations such as Istanbul Water and Sewerage Administration. The results of the study did not reach discharge limit values of Istanbul Water and Sewerage Administration, yet the order of the best methods obtained during the study were determined as Fenton, hydroxide precipitation and electrocoagulation, respectively in terms of copper, nickel, chromium, iron, zinc, sulfate and chloride ion concentrations. In order to eliminate the parameters and ensure discharge standards, some additional treatment methods should be placed either at the end or before these methods.