Web tabanlı elektronik deney seti uygulaması
Web based electronic experiment application
  1. Tez No: 178886
  2. Yazar: NEŞE BURCU YAVUZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDİ BOYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalısmasında güç elektronigi dersinde kullanılan azaltan ve arttıran,çeviriciler ile ilgili deneylerin web üzerinden gerçek laboratuvar ortamına eriserekyapılması saglanmıstır. Öncelikle bu devreler hakkında literatür arastırması yapılmısve bilgi toplanmıstır. Daha sonra .Net programı ile PIC arasında iletisimin nasılsaglanacagı arastırılıp herhangi bir devre ile örnek yapılmıstır. İletisim programıyazıldıktan sonra azaltan çevirici devresi breadbord üzerine kurularak deneyyapılmıstır ve web üzerinden erisim saglanmıstır. Son adım olarak azaltan ve arttırançevirici devrelerinin her ikisi de bir breadbord üzerinde kurulmustur. Arayüztasarımları tamamlanmıs ve devre ile iletisim saglanmıstır.Sonuçta uzaktan gerçek ortama eriserek deneyler gerçeklestirilip, arayüz iledeney sonuçları gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experiments which are used in power electronic lessons andrelate buck, boost, converters are provided to do reaching remote laboratory usingweb services. First of all, Information about these experiments are investigated. Thecommunication between computer and PIC are provided writing a programme in DotNet. One of experiments is established on the board and is done experiment. Afterthat cominication between experiments and web is provided. At the end of theproject the experiment boards are created.In conclusion, the system which can be reached remote laboratory andexperiments can be do on web , is created.