Uzaktan eğitim amaçlı internet tabanlı laboratuvar uygulaması
Implementation of the internet based laboratory for distance education
  1. Tez No: 201135
  2. Yazar: ERDAL IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde en hızlı gelişme kaydeden alanlardan birisi bilişim teknolojileridir. Bilişim teknolojileri arasında en önemli payı ise internet almaktadır. Üzerinde çalışma yapılan birçok sistemin bilgisayar kontrollü olmasının yanı sıra internet tabanlı olarak tasarlanması yönünde eğilimler artmıştır. Bu açıdan, bilgisayar destekli eğitim modelleri yaygın eğitim sürecinde en iyi ve etkili sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır. Mesleki ve teknik eğitim öğrencileri için pratik deneyim sağlamanın klasik yolu laboratuvar temelli sistemler kullanmaktır. Bu sistemler deney donanım düzenekleri ve laboratuvar ölçüm setleri gerektirmektedirler. Fiziki koşulların yetersizliğinden dolayı öğrenciler laboratuvarlardan sınırlı zaman aralığında faydalanmaktadırlar. Ayrıca emniyet ve güvenlik amaçlı olarak uzman bir kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, gerçek zamanlı bir web tabanlı laboratuvar uygulaması hazırlanmıştır. Örnek çalışma olarak Elektrik eğitiminde önemli yeri olan Elektrik Makinaları dersleri ele alınmıştır. Tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilen web tabanlı laboratuvar, canlandırmalarla desteklenmiş konu anlatımı sayfaları, elektrik makinalarının matematiksel modelleri üzerinde oluşturulmuş benzetimler ve gerçek zamanlı olarak uzaktan erişilebilen deneylerden oluşmaktadır. Sistem, genel olarak sunucu/istemci mimarisi tabanlıdır. Bütün işlemler sunucu tarafından yürütülmektedir. İstemci bilgisayar tarafında, internet erişimi ve tarayıcı program dışında ilave yazılım v veya donanım birimlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Sisteme, internet üzerinden uzaktan erişimli olarak bağlanan kullanıcılar, elektrik makinaları hakkındaki temel bilgileri etkileşimli konu anlatım sayfalarından öğrenebilirler. Bununla birlikte, makinanın değişik parametre değerleri altındaki dinamik tepkilerini, web tabanlı benzetim modelleri üzerinden inceleyebilirler. Ayrıca, sunucu bilgisayar tarafındaki deney setlerine internet üzerinden erişmek mümkündür. Bu sayede, web tabanlı ve gerçek zamanlı deney yapılması sağlanmıştır. İnternet üzerinden gerçek zamanlı deneyler yürütülürken, deney seti bir ağ kamerası yardımıyla istemci tarafından görüntülenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Information technologies are one of the fast developing subjects in these days. Internet takes the most important part in information technologies. Nowadays, besides the computer controllability, web based control abilities of the systems have been gained popularity. Accordingly, education systems based on computer technologies provides effective models in education. Vocational and technical education requires some tools and experimental studies to be carried out in laboratories. These studies include many measurements and test equipments. If the conditions of laboratories are not good and there are not sufficient equipments, students can only use these systems in the limited time. In addition, experimental studies have to be done under the control of an instructor. In this thesis, an Internet based real time laboratory has been prepared. Electric machines courses, which are an important topic in electrical education, have been chosen as a case study. The system consists of the real time remote accessible experiments via the internet in addition to theoretical presentations with animations and simulations on mathematical models of the electrical machines. The system is mainly based on server/client architecture. All operation steps are executed by the server. So, clients do not need any additional software rather than internet connection and an internet browser. Remotely located users can learn the theoretical information about the electrical machines using interactive web pages. Also, users can use the simulation models vii over the web to observe the machine?s dynamic behaviors under the different parameters. Moreover, they can remotely access to real experimental sets via the internet to perform real time experiments. While the real time experiments are being operated over the internet, the experimental set can be monitored remotely with a network camera.