Yinelenen işlemli inşaat projelerinin bilgisayar program destekli olarak planlanması
Planning repetitional processed construction projects with computer program support
- Tez No: 178902
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İki binli yılları bitirip üçüncü binyıla girdiğimiz bugünlerde diğer pek çok alanda olduğu gibi İnşaat sektöründe de hızlı bir gelişim ve değişim olmuştur. Bunun paralelinde İnşaat Projelerinde de, en kaliteliyi en kısa sürede ve en ekonomik yapmak büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla modern inşaat proje yönetim teknikleri geliştirilmiştir.Bu tez kapsamında bir proje yönetim tekniği olan Denge Devre Diyagramları üzerine çalışılmıştır (Line of Balance).Yapılan çalışmada tekrarlı işlemli projelerde LOB yönteminin bilgisayar destekli olarak kullanımı amaçlanmıştır. Bu kapsamda bir eniyileme algoritması üretilmiş, Delphi programlama diline aktarılarak KGproje adı altında bir eniyileme programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the time that we left two thousand and begin the years of three thousand, there has been a rapid progress and change in construction sector like the other areas. Parallely in construction projects, it is very important to do the best quickly and economically. To achieve that objective, modern construction project management techniques were developed.In the scope of this thesis, Line of Balance, which is a project management technique, was studied. In the study, it was aimed to use computer supported Line of Balance method in repetitional processed projects. In that scope, an optimization algorithm was produced, then transfered to Delphi programming language and KGproject, which is an optimization program, was produced.