Eskişehir için güneş kollektörlerinin optimum eğim açısının belirlenmesi
To determine solar collectors? optimum gradient angle for Eskişehir
  1. Tez No: 178910
  2. Yazar: İSMAİL ŞADANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CELALETTİN BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanoğlunun teknolojide ilerlemesine paralel olarak enerji ihtiyacı sürekli artmış ve gerekli enerji yine tabiattan kolay yoldan elde edilebilen ve verimi yüksek kaynaklardan elde edilme yoluna gidilmiştir. Bu enerji kaynaklarının başında özellikle 1800' lü yılarda kullanımı sürekli artan fosil yakıtlar gelmektedir. Fosil yakıtların aşırı şekilde kullanımı sonucu açığa çıkan CO2 ve CO gazları dünyamızın atmosferini olumsuz yönde etkilemiş, sera etkisi yaptığından ısıl denge bozulmuş, iklimlerin değişmesine neden olmuştur ve dünyamız yavaş yavaş, son yıllarda gözle görülür bir şekilde küresel ısınmaya doğru gitmektedir. Bu tehlike karşımızdayken insanlık olarak atmosfer dengesini bozan yan ürünleri oluşturan yakıt türlerinden uzak durmamız gerekmektedir. İnsanlığın bu teknolojik çağda ihtiyacı olan enerjiyi tehlikesiz ve yan etkileri olmaksızın elde etmenin yollarının başında güneş enerjisi gelmektedir. Ülkemizin coğrafik konumu itibariyle güneş ışınları bakımından oldukça şanslıdır ve yukarıda bahsedilen tehlikeden dolayı bu enerjinin en iyi şekilde kullanılması gerekmektedir.Bu çalışmada Eskişehir bölgesinde güneş enerjisinden yararlanma için en uygun optimum eğim açısı hesaplanmıştır. Bu açının hesaplanması için hazırlanan sistem bilgisayar ile kontrol edilen ve panelin hareketini sağlayan bir mekanik sistemle ölçümlerin yapıldığı üniteden oluşmaktadır. Ölçümler de bilgisayar destekli dijital cihazlar ile alınmıştır. Ölçümler mart, nisan, mayıs ve Haziran aylarını kapsamaktadır ve bu ayların ortalaması olarak optimum eğim açısı 410 elde edilmiştir. Yine bu çalışmada panelin tam güney yönünde konumlandırılması durumunda verimin en yüksek değerde olduğu da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need of energy has always increased in parallel of humankind?s development in technology and the needed energy was derived from the nature which is easy to get and is high in source. The first and foremost source of energy is especially fossil fuel, that was mostly used in 1800?s. The overmuch use of fossil fuel, caused the resultant of CO2 an CO gases and this effected the atmosphere negatively. On the other hand it caused greenhouse effect and therefore the thermal equilibrium got damaged. Recently the change of climate, gradually and visibly, caused Global Warming. As human being, we should abstain from fuel types that constituents waste product and gums up the equilibrium of atmosphere.In the age of technology, human being should try to get energy which is dangerless and without side effect.And this should be solar energy. Our country is very lucky on account of sunbeam, concerning geographic position but because of the danger mentioned above, this energy should be used ideally. At this work, the appropriate optimum gradient angle was measured to get more benefit from solar energy in Eskişehir.The system is prepared to calculate this angle consist a mechanical system which controlled by computer and movement of panel and ünit which is measure. The measurments are taken by dijital devices which is support with computer. The measurments have March, April, June and July. The optimum gradient angle have been obtanied 410 as avarage this mounths. Furthermore in this present study is also obtained which the highest value for efficent when the panel is located at South orientation.