7. ve 8. sınıf öğrencilerinin tam sayılar konusunda karşılaştıkları güçlükler
Difficulties in subject of the whole numbers of 7 and 8 grades students
- Tez No: 178909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ANAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Matematik, her konunun diğeri üzerine kurulmasıyla gelişen bir alan olduğundan, ön öğrenmelerin önemi büyüktür. Bu nedenle, matematik öğrenmede karşılaşılan güçlüklerin belirlenip ortadan kaldırılması gerekmektedir.Bu araştırma ilköğretim 7. ve 8. öğrencilerinin tam sayılar konusunda karşılaştıkları güçlükleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir ili Sivrihisar ilçesindeki tüm 7. ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, tam sayılar konusunda 24 soruluk çoktan seçmeli test kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde tablolarından yararlanılmıştır.Elde edilen bulgularla öğrencilerin tam sayılar konusunda, ?0? sayısının ta sayılar kümesine ait olup olmama, pozitif ve negatif tamsayıları tanımlama, negatif sayıları sayı doğrusuna yerleştirme, negatif sayıları karşılaştırma, mutlak değerin anlamı, negatif sayıların kuvvetlerini alma, işlem önceliği konularında güçlükler yaşadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As the mathematics is a field which advances by constructing each subject on another, pre-learning has a great importance. Because of this reason it is necessary to remove the difficulties which are come across in learning mathematics.The aim of this study was to determine difficulties in subject of the whole numbers of 7th and 8th grade students. The work group of the study consists of all the 7th and 8th grade students in Sivrihisar (witin Eskişehir). A multiple choice test covering 24 questions was used as data collection tool. In the data analysis percentage tables were used.In the light of the collected data, the problems students face difficulties in subject of the whole number which to hesitation“0”is a whole number, to defination positive and negative whole numbers, to put in order negative whole numbers, to emplacement negative numbersat number line, to be strengthened by negative numbers and precedence operation have been found.