Paralel bilgisayarlar için dağıtık dinamik yük dengeleme
Distributed dynamic load balancing for parallel computers
  1. Tez No: 178925
  2. Yazar: MUAMMER AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yüksek hesaplama kapasitesi olan heterojen küme bilgisayarlar, COTS ve/veya yüksek performanslı sunucular kullanılarak yapılan ekonomik paralel sistemlerdir. Paralel / dağıtık bilgisayarların birbirleriyle iletişiminde Internet protokolü üzerinde çalışan MPI ve PVM kütüphaneleri kullanılmaktadır. Gereken yazılımlar yüklendikten sonra uç bilgisayarlar yalnızca paralel / dağıtık / Grid bilgisayar sisteminin bir parçası olarak kullanılabilir. Küme veya Grid bilgisayarı oluşturan uç bilgisayarların hem sistemin bir parçası olarak kullanılabilmesi hem de bireysel olarak kullanılabilmesi çok önemlidir. Paralel, küme, Grid bilgisayar sistemlerinde herhangi bir uç bilgisayarın eklenmesi / sistemden çıkarılması kolay değildir. Bu çalışmada Web servis tabanlı Grid sistem mimarisi geliştirilmiştir. Geliştirilen mimari simülatör ile test edilmiş Microsoft .NET ortamında gerçeklenmiştir. Geliştirilen mimari ile uç bilgisayarlar Grid sistemine kolayca dahil olabilirler ve istedikleri zaman da ayrılabilirler. Uç bilgisayarlar için kayıt ve takip mekanizması yoktur. Uç bilgisayarlar sisteme dahil olduklarında yapılacak iş varsa alıp çalıştırırlar. Uç bilgisayarlar sistemden herhangi bir anda ayrılabilirler ve kendilerine daha önceden atanan işler diğer uç bilgisayarlar tarafından tamamlanır. Kullanıcılar tarafından verilen işler tek bir sunucudan değil de sisteme dahil herhangi bir uç bilgisayardan verilebilir. Bütün kullanıcılar sisteme iş verebilir. Farklı iş çizelgeleme yöntemleri desteklenmektedir. Geliştirilen mimarinin diğer sistemlerle entegrasyonu vardır. Birden fazla ağda çalışabilmektedir. Geliştirilen sistemde donanım, işletim sistemi, platform kısıtı olmadığından heterojen yapılar desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Heterogeneous Cluster Computers with high computational power are economic Parallel systems by using COTS and/or high performance server computers. MPI and PVM libraries on the Internet use to communicate parallel / distributed computers among themselves. Node computers which are loaded with required software can only used to be a part of parallel / distributed / grid system. It is important that node computers which are a part of cluster or grid computers can be used for both individual and a part of the system. It is not easy adding or removing any arbitrary node computer in parallel, cluster, grid computer systems. In this study, Web service based grid system architecture is developed. Developed architecture is tested by simulator and realized on Microsoft .NET environment. Node computers with developed architecture can be easily included grid system and leave at any time. There is no registration and monitoring mechanism for node computers. If there is a job to be executed when node computers are included to the system, they will take the job and execute it. Node computers can leave at any time from the system and those previously assigned jobs are completed on the rest of the computers. Although jobs giving by users cannot be submitted from a single server, they can be given from any node computers. All users can submit a job. Different job scheduling mechanisms are supported. Developed architecture has integration with other systems. It works on more than one network. Since there is no hardware, operating system and platform constraint, heterogeneous architectures are supported.