Ruminantlardan anaerobik fungus izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of anaerobic fungi from ruminants
  1. Tez No: 178959
  2. Yazar: MUSTAFA SAÇKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Anaerobik funguslar gerek ruminantların ve gerekse tek mideli herbivorların birçoğunun sindirim sisteminde simbiyotik olarak yaşarlar. Konakçı hayvanın funguslar için uygun sıcaklık, anaerobik ortam ve besin kaynağı sağlamasına karşılık funguslar konakçı hayvan tarafından alınan bitkilerin hücre duvarlarındaki polisakkaritleri sellobiyoz ve glikoza çevirerek simbiyotik halkayı tamamlarlar.Orpin tarafından keşiflerinden bu yana 6 cins içerisinde 19 tür tanımlanmıştır. Neocallimastix, Piromyces ve Caecomyces cinsleri monosentrik, Orpinomyces, Anaeromyces ve Cyllamyces cinsleri ise polisentrik yaşam gösterirler.Bu çalışmada, bir tanesi rumen sıvısı diğerleri çeşitli herbivorlara ait dışkı olmak üzere 25 örnek üzerinde çalışılmıştır. İzolasyon işlemi sonucunda elde edilen 6 izolatın Neocallimastix cinsine ait olduğu anlaşılmıştır. Bu izolatların zoosporları ve vegetatif halleri görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anaerobic fungi inhabit the gastro-intestinal tract of ruminants and the most non-ruminant herbivores. Host animals provide nutrient and anaerobic environment whilst anaerobic fungi are involved in biodegradation of plant particles ingested by the host animals. Since their first identification by Orpin, 6 genera and 19 species have been characterized so far. While Neocallimastix, Piromyces and Caecomyces are monocentric fungi, species of the genera Orpinomyces, Anaeromyces and Cyllamyces show polycentric development.In this study, it was investigated 25 samples. From these samples one was Rumen fluid and the others were feaceses from various herbivors. As a result of isolation processes, 6 isolates obtained belonged to Neocallimastix genus. The zoospores and vegetative forms of these isolates were monitored.