Bazı benzotiyazol Schiff bazı analogları üzerinde kimyasal çalışmalar
Chemical studies on some benzothiazole Schiff base analogs
  1. Tez No: 178958
  2. Yazar: KAMURAN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada bazı benzotiyazol Schiff bazları sentezlenmiş ve elde edilen bileşikler NaBH4 ile indirgenerek amin türevleri elde edilmiştir. Yapı aydınlatmaları yapıldıktan sonra her bir molekül için yapı-etki (QSAR) ve yapı-özellik (QSPR) ilişkilerini de kullanabilecek bazı fiziksel ve termodinamik parametreler deneysel ve teorik olarak bulunmuş ve bu sonuçlar yarı deneysel kuantum kimyasal yöntemler kullanılarak (AM1, PM3, MNDO ve PM5) hesaplama ile bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.Çalışılan molekülerin yapısını açıklamak için tautomerik denge ve asidik iyonlaşma sabitleri deneysel de teorik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some bezothiazole Schiff base were synthesized and their?s amine derivatives were produced after they were reduced with NaBH4. After the structure determination, for each molecules some physical and thermodynamic parameters which were also intended to use Quantitative structure-activity relationship (QSAR) and Quantitative structure-property-relationship (QSPR) calculations were determined experimentally and theoretically using AM1, PM3, MNDO and PM5 semi-empirical basis sets. The obtained experimental results were compared with the calculated ones.To elucidate the structure of the studied molecules tautomeric equilibrium and ionization constants were studied both experimentally and theoretically.