Sağlıklı kişilerde serum lipid dağılımı
- Tez No: 17897
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİYE METE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
69 ÖZET Ateroskleroz ve özellikle koroner kalp hastalıklarının çok faktörlü etyolojisinde lipit bozuklukları önemli risk faktörlerinden biri olarak yer almaktadır. Serum kolesterolü nün bu riske katkısı çeşitli lipoprotein fraksiyonlarına dağılımına göre değişmektedir. Lipoprotein düzeyleri çevresel ve fizyolojik faktörle rin etkisiyle populasyonlar arasında farklılık göstermektedir. Çalışmamızda Diyarbakır ve çevresinde yasayan sosyo ekonomik durumları farklı sağlıklı 360 Kadın ve 315 Erkekte cinsiyet ve yas gruplarına göre serum lipit dağılımı ve koroner kalp hastalığı için önemli risk faktörleri kabul edilen total kolesterol/HDL-Kolesterol ve LDL-Kolesterol/HDL- Kolesterol oranları saptanmıştır. Kadınlarda her yasta HDL- Kolesterol ve alfa lipoprotein fraksiyonları erkeklerden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY One of the major risk facktors in the multifactorial- etiology of atherosclerosis and especially coronary heart disease is lipids disorders. The contribution of the serum cholesterol to this risk, varies by its part ion in the var ious lipoprotein fractions. Lipoprotein levels vary among the populations because of the effect of physiologic and enviromental factors. In this study we estimated age, weight and sex related serum lipid distributions by healthy 360 women and 315 men who in live in Diyarbakır and surroundings with different socioeconomic status. Females had higher HDL- cholesterol and alfa lipoproteins in every age than males.