Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniklerine herhangi bir şikâyeti olmaksızın başvuran kişilerin serum Vitamin B12, folik asit, hemogram, ferritin, LDL kolesterol,trigliserid düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum Vitamin B12, folic acid, complete blood count, ferritin, LDL cholesterol, and triglyceride levels of people applicant to the Ankara University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine Polyclinics without any complaints
- Tez No: 982379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Aile Hekimliği ülkemizdeki rutin taramalarda birincil rolü üstlenmektedir. Birçok kişi aktif şikâyeti olmadan kan değerlerinin taranması için Aile hekimliğine başvurmaktadır. Bu çalışmanın amacı aktif şikâyeti olmadan Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran kişilerin yaş, cinsiyet, Hemogram, serum Vitamin B12, Folik Asit, Ferritin, Ldl Kolesterol, Trigliserid düzeylerini retrospektif olarak incelemek, aktif şikayeti olmayan kişilerde demir eksikliği, hiperlipidemi, Vitamin B12 eksikliği, Folik Asit eksikliği' nin yaygınlığını değerlendirmek, laboratuvar imkanı bulunmadığı durumlarda semptomsuz olsa da hangi kişilerin serum demir, lipit, vitamin B12, folik asit değerleri açısından risk altında olabileceğini öngörmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01 Nisan 2024-01 Nisan 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Polikliniklerine başvurmuş 388 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen kişilerin dosya taramasından veya hastane sisteminden ulaşılabilen; yaş, cinsiyet, serum Vitamin B12, Folik Asit, Hemogram, Ferritin, Ldl Kolesterol, Trigliserid değerleri ve sigara kullanım öyküsüne ait veriler kayıt altına alındı ve değerlendirildi. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler dağılımı normal olan nicel değişkenlerde ortalama±standart sapma, dağılımı normal olmayan değişkenlerde medyan (min-maks) ile nitel değişkenlerde yüzde ile gösterildi. Bulgular: 388 kişinin 230'u (%59,3) kadındır. Katılımcıların ortalama yaşı 31,18 ± 12,31 yıl olarak saptanmıştır. Katılımcıların %87 si sigara kullanmamaktadır. Katılımcıların ortalama hemoglobin düzeyi 14,34 ± 1,61 g/dL, ortalama ferritin düzeyi 74,78 ± 80,44 ng/mL, ortalama Vitamin B12 düzeyi 397,25 ± 158,26 pg/mL, ortalama Folik asit düzeyi 7,22 ± 3,78 ng/mL, ortalama LDL kolesterol düzeyi 109,36 ± 33,64 mg/dl, ortalama trigliserit düzeyi 108,65 ± 72,23 mg/dl, ortalama transferrin satürasyonu %26,57 ± 12,51, ortalama serum demiri 91,19 ± 40,79 μg/dl, ortalama MCV değeri 86,9 ± 4,66 fL, olarak saptanmıştır. Ferritin düzeyinin <50ng/ml olması kadınlar arasında %73,1 olarak saptanmıştır. Bu oranın p değeri <0,001 olacak şekilde anlamlı bulunmuştur. Trigliserid düzeyinin ≥200 mg/dl olması erkekler arasında %13 olarak saptanmış olup bu oranın p değeri 0,029 olarak saptanmıştır ve anlamlı bulunmuştur. Folik asit değerinin <3,9 ng/ml olması erkekler arasında %21,1 olarak saptanmıştır. Bu oranın p değeri 0,007 olarak ölçülmüştür ve anlamlı kabul edilmiştir. 18-30 yaş aralığında ferritin değeri <50 ng/ml olanlar %50,6 olarak saptanmıştır ve anlamlı kabul edilmiştir (p<0,001). Sigara içenler arasında >50 yaş üzeri bireylerin oranı %22,9 olarak saptanmıştır ve anlamlı kabul edilmiştir(p=0,048). Trigliserid düzeyi <200 mg/dl olanlar 18-30 yaş aralığında %94,3 olarak saptanmıştır ve p değeri sınırda anlamlılık göstermektedir (p=0,057). Erkeklerde hemoglobin düzeyi ≤13 g/dL olan 1 kişi bulunmaktadır. Erkeklerdeki hemoglobin düzeyi ile sigara kullanımı, yaş grupları, LDL-K düzeyi, trigliserid düzeyi ile anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kadınlarda anemi saptanan toplam 22 kişi (%9,1) erkeklerde ise toplam 1 kişi (%0,67) saptanmıştır. Bu oran istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,001). Hemoglobin değeri <12 g/dL olan kadınların vitamin B12 düzeyi <350 olanlarda ortalama MCV değeri 78,2 fl, folik asit düzeyi <3,9 olanlarda ortalama MCV değeri 79,35 fl olarak saptanmış olup p değerleri sırasıyla p=0,266 ve p=0,864 bulunmuş olup anlamlı kabul edilmemiştir. Hemoglobin değeri <12 g/dL olan kadınlarda serum demiri medyan değeri 43, transferin satürasyonu medyan değeri 10 olarak bulunmuştur. Bu düşük medyan değerleri istatistiksel olarak anlamlıdır. (p<0,001) Hemoglobin değeri <12 g/dL olan kadınlarda TDBK medyan değeri 403 olup anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır(p<0,001). Vitamin B12 düzeyi <350(pg/mL) olarak saptanan kişilerin %18,8 inde folik asit düzeyi <3,9(ng/mL) olarak saptanmıştır. Bu oran anlamlı bulunmamıştır (p= 0,053). Çalışmamızda LDL-K değeri ≥190 mg/dl olan bireylerin %28,6'sında trigliserid düzeyi≥200(mg/dL) olarak saptanmıştır. Bu oran anlamlı bulunmamıştır (p=0,062). Sonuç: Çalışmamızda sağlıklı bireylerdeki hemoglobin, ferritin, vitamin B12, folik asit, LDL-K, Trigliserid düzeylerinin yaşa cinsiyete sigara kullanımına göre ilişkilerini inceledik. Ayrıca sağlıklı popülasyonda hangi özelliklere sahip olan bireylerin LDL-K, trigliserid düzeylerinde yükseklik saptanabileceğini ve vitamin B12, folik asit, hemoglobin ve ferritin düzeylerinde düşüklük saptanabileceğini gözlemledik. Elde edilen bulgularla genç kadınlarda demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi, genç erkeklerde ve vitamin B12 düzeyi düşük kişilerde folik asit eksikliği, 50 yaş üzeri erkeklerde LDL-K ve trigliserid düzeyinde artış eğimi olduğunu ve bu değerlerin daha ileri araştırmalar ile incelenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Family Medicine plays the primary role in routine screenings in our country. Many people apply to their family physicians to have their blood values screened without having any active complaints. The aim of this study is to retrospectively examine the age, gender, hemogram, serum vitamin B12, folic acid, ferritin, LDL cholesterol, and triglyceride levels of individuals who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic without active complaints, to evaluate the prevalence of iron deficiency, hyperlipidemia, vitamin B12 deficiency, and folic acid deficiency in individuals without active complaints, and to predict which individuals may be at risk in terms of serum iron, lipid, vitamin B12, and folic acid levels, even if they are asymptomatic, when laboratory facilities are not available. Materials and Methods: 388 people who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine Polyclinics between 01 April 2024 and 01 April 2025 were included in the study. Data regarding age, gender, serum Vitamin B12, Folic Acid, Hemogram, Ferritin, LDL Cholesterol, Triglyceride values and smoking history of the individuals included in the study, which could be accessed through file scanning or hospital system, were recorded and evaluated. In the study, descriptive statistics were shown as mean±standard deviation for quantitative variables with normal distribution, as median (min-max) for variables with non-normal distribution, and as percentage for qualitative variables. Results: Of the 388 participants, 230 (59.3%) were female. The mean age of the participants was 31.18 ± 12.31 years. 87% of the participants were non-smokers. The participants' mean hemoglobin level was 14.34 ± 1.61 g/dL, mean ferritin level was 74.78 ± 80.44 ng/mL, mean Vitamin B12 level was 397.25 ± 158.26 pg/mL, mean folic acid level was 7.22 ± 3.78 ng/mL, mean LDL cholesterol level was 109.36 ± 33.64 mg/dl, mean triglyceride level was 108.65 ± 72.23 mg/dl, mean transferrin saturation was 26.57 ± 12.51%, mean serum iron was 91.19 ± 40.79 μg/dl, and mean MCV value was 86.9 ± 4.66 fL. Ferritin levels <50ng/ml were found to be 73.1% among women. A p value of <0.001 was found to be significant. Triglyceride levels ≥200 mg/dl were found to be significant in 13% of men, with a p value of 0.029. Folic acid levels <3.9 ng/ml were found to be 21.1% among men. A p value of 0.007 was found to be significant. Between the ages of 18-30, those with a ferritin value of <50 ng/ml were found to be 50.6% and were considered significant (p<0.001). Among smokers,the proportion of individuals over the age of 50 was found to be 22.9% and was considered significant (p=0.048). Those with a triglyceride level of <200 mg/dl were found to be 94.3% between the ages of 18-30 and the p value was borderline significant (p=0.057). There was 1 person with a hemoglobin level of ≤13 g/dL in men. No significant relationship was found between the hemoglobin level in men and smoking habit, age groups, LDL-C level, or triglyceride level. A total of 22 people (9.1%) were detected with anemia in women and 1 person (0.67%) in men. This rate is statistically significant (p<0.001). In women with hemoglobin values <12 g/dL and vitamin B12 levels <350, the mean MCV value was found to be 78.2 fl, and in those with folic acid levels <3.9, the mean MCV value was found to be 79.35 fl. P values were found to be p=0.266 and p=0.864, respectively, and were not considered significant. In women with hemoglobin values <12 g/dL, the median serum iron value was found to be 43, and the median transferrin saturation value was found to be 10. These low median values were statistically significant. (p<0.001) In women with hemoglobin values <12 g/dL, the median TIBC value was found to be 403 and was found to be significantly higher (p<0.001). In 18.8% of individuals with vitamin B12 levels <350 (pg/mL) were found to have folic acid levels <3.9 (ng/mL). This ratio was not found to be significant (p=0.053). In our study, 28.6% of individuals with an LDL-C value of ≥190 mg/dL had a triglyceride level of ≥200 mg/dL. This ratio was not found to be significant (p=0.062). Conclusion: In our study, we examined the relationships between hemoglobin, ferritin, vitamin B12, folic acid, LDL-C and triglyceride levels in healthy individuals according to age, gender and smoking. We also observed that individuals with certain characteristics in the healthy population may have elevated LDL-C and triglyceride levels and low vitamin B12, folic acid, hemoglobin and ferritin levels. The findings indicate that there is an increase in iron deficiency and iron deficiency anemia in young women, folic acid deficiency in young men and people with low vitamin B12 levels, and an increase in LDL-C and triglyceride levels in men over 50 years of age, and that these values should be examined with further research.