Diffusion tensor field visualization
Difüzyon tensör alanı görselleştirme
  1. Tez No: 179031
  2. Yazar: SILA GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ VAHİT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
MR resimleme vasıtasıyla difuzyonun sınırlandırıldığı alanlarda, mesela insan beyninin içindeki sinir ağlarında, görselleştirilmesi alttaki mikro yapıyı anlamamızı sağlar ve onu daha detaylı incelememize izin verir. Ancak 3 boyutta tensör alanı görselleştirme bir çok meydan okumayı içinde barındırır.Bu calışmada, 3 boyutlu difuzyon tensör alanı görselleştirmek için interaktif bir uygulama sunulmuştur. Uygulama iki yaklaşım içermektedir. Birincisi, Tensör Boyama, komşu tensor çiftlerinin lokal bağlılık tanımlarına dayanmaktadır. Lokal bağlılık değerleri, eşik değerleri ile birlikte bir tensörün kendisine ulaşan boyayı komşu tensörlere ulaştırıp ulaştırmayacağını belirler. Tensör boyama birçok değişik bağlılık tanımını kullanır. Bu tanımların hepsi, difuzyon tensörünün, hareket eden parçacıkların uzaysal dağılımını açıklayan 3 boyutlu Gaussian PDF lerin ortak değişinti matrisi olarak yorumlanmasına dayanır. Ikinci yaklaşım tensör alanına uygun olarak beyazgürültü imgesinin düzenlenmesine dayanır. Bunun için akış görselleştirmede çok sık kullanılan Line Integral Convolution(LIC) tekniğinden faydalanılmıştır. LIC metodunda, lokal akış çizgilerinin hesaplanmasının ardından evrişim filtresi kullanılır.Bu çalışmada, önce difuzyon tensörünün görselleştirilmesinin gereklilikleri ele alındı ve ardından geliştirilen uygulama sunuldu. İki phantom difuzyon tensör alanı üzerinden elde edilen sonuçların ve değerlendirmelerinin sunumu ve yorumlama kısmı bunları takip etti.
Özet (Çeviri)
Visualization of dffusion in restricted media, such as the fiber network in human brain, via MR imaging provides a better understanding of the underlying micro structure and allows us to study it in detail. However, 3D tensor field visualization presents several challenges.In this study, we present an interactive tool for visualizing 3D diffusion tensor fields. The tool is composed of two approaches. The first one, the Tensor Paint, is based on the definition of local connectivity between neighboring tensor pairs. The connectivity value together with a threshold determines whether a tensor passes the paint it has received to its neighbors or not. Tensor paint employs a number of different connectivity definitions. They are all based on the interpretation of the diffusion tensors as the covariance matrices of the 3D Gaussian PDFs representing the spatial distribution of moving particles. The second approach is based on the modulation of an input white noise texture by the tensor field. For this purpose, we have utilized the Line Integral Convolution (LIC) technique which is a widely used technique in flow visualization. In LIC, the application of a convolution filter follows local streamline computation.In the study, we first discuss the requirements for the visualization of diffusion tensor fields and then present our tool. Presentation of the results and evaluations obtained on two phantom diffusion tensor fields and a discussion follows this.