Sağlık gereçlerinde kompozisyon değişimlerinin sinterleme üzerine etkileri
Effects of composition changes on sanitary ware sintering
  1. Tez No: 179030
  2. Yazar: PERVİN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde, standart bir reçete ve bakiye üzerinden gerçekleştirilen çalışmalarla, camsı faz kompozisyonu ve tane boyutunun sinterleme sıcaklığı ve deformasyon üzerine etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda, sinterleme sıcaklığının düşürülebilmesi için optimum bir Na2O/K2O oranının olduğu belirlenmiştir. Toprak alkalilerin (CaO ve MgO) ilavesiyle sinterleme sıcaklığı ve deformasyon oranında bir miktar düşüş elde edildiği, ancak ince tane boyutuna sahip hammaddeler kullanıldığında bu düşüşlerin daha keskin olduğu saptanmıştır. 1250 OC olan sinterleme sıcaklığı, Li (Lityum) ilavesiyle 1120 OC'ye kadar düşürülebilmiştir. Lityum, nefelin siyenit ve talk kombinasyonu ile açık literatürde belirtilen sağlık gereçleri pişiriminde en düşük sinterleme sıcaklığı olan 1100 OC'de sinterleme sağlanmıştır. Standart üründen % 50 oranında daha az deforme olan reçeteler geliştirilerek daha ince kesit ürünlerin üretilebilmesi avantajı gündeme gelmiştir. Sağlık gereçleri üretiminde sinterleme sıcaklığında sağlanan 100 OC' lik bir düşüş ile % 30 enerji tasarrufu sağlanacağı öngörülmektedir. Enerji yoğun bir sektör olan seramik sağlık gereçleri üretiminde hem yoğunluğun karşılanabilmesi, hem de uluslararası ticarette önemli bir girdi olan enerji tüketiminin azaltılması amacıyla, enerji odaklı projelerin gerçekleştirilmesi büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of composition of the glassy phase and particle size on the sintering temperature and deformation were investigated by using a standard recipe and sieve residue. As a result of the experimental studies it was determined that there is an optimum Na2O/K2O value to decrease the sintering temperature. Sintering temperature and deformation ratio were slightly decreased by the addition of rare earth alkali oxides (CaO and MgO) but when fine grained raw materials were used, sharp reduction were observed at both sintering temperature and deformation ratio. Sintering tempearture was decreased down to 1120 OC from 1250 OC by the addition of Li (Lithium). Sintering was ensured at 1100 OC, the lowest sintering temperature known at the open literature, by using a lithium, nephelin syenite and talc combination. New recipes were designed which provides a 50 % decrease in the deformation ratio according to the standard product. This improvement assure an advantage to produce thinner cross sectioned products. It is predicted that 30 % energy savings was achieved via 100 OC temperature decrease in the sanitaryware production. This industry has a high energy consumption, due to this fact it is very important to carry out energy focused projects both to supply the intense requirements and to decrease the amount of energy, an input of international commerce.