Computational investigation of non-isothermal lid-driven flow in arc-shape cavities
Kapak tahrikli yay şekilli oyuklarda izotermal olmayan akışın sayısal incelemesi
  1. Tez No: 179039
  2. Yazar: ALİ REZA REZAEİ ADLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUNT ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, kapak tahrikli yay geometrili oyuklarda laminer ve durağan olmayan akış ve ısı transferinin sayısal analiziyle ilgili olup, düşük ısıda tutulan üst kapak sabit bir hızla soldan sağa doğru hareket ettirilmekte ve alt duvar yüksek sıcaklıkta tutulmaktadır. Kapak ve duvar arasındaki ısı farkından kaynaklanan kaldırma kuvveti Richardson sayısıyla kontrol edilmektedir. Reynolds sayısı ise kayma kuvvetinden kaynaklanan eylemsizlik şiddetini ifade etmektedir. Isı farkının ve kapak hareketinin akış yapısı ve ısı dağılımına etkisini göstermek için Reynolds ve Richardson sayıları geniş bir çerçevede seçilmiş ve sonuçlar akış çizgileri ve eşsıcaklık eğrileriyle anlatılmıştır. Sistem denklemleri sonlu farklar tekniğiyle ayrıklaştırılmış ve bu denklemler şekle oturan koordinat transformasyonuyla yaratılan sayısal ağlara uygulanmıştır. Yaya bakan açı oranının akış alanı ve ısı davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, ısı transfer performansı ve kayma gerilmesi, sırasıyla, Nusselt sayısı ve lokal sürtünme faktörü cinsinden gösterilmiş ve hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the numerical analysis of laminar unsteady flow and heat transfer in lid-driven arc-shape cavities with different aspect ratios for which the top lid, maintained at lower temperature, is driven at a uniform speed and the bottom stationary wall is maintained at higher temperature. The buoyancy force resulted by the temperature difference across the wall and the lid of the cavity is controlled by Richardson number, whereas Reynolds number represents the strength of inertia generated by the shear force along the lid. In order to reveal the effects of temperature difference and lid motion on flow pattern and thermal distribution, wide ranges of Reynolds and Richardson numbers are selected and the results are plotted in terms of streamlines and isotherms. Governing equations are discretized based on finite difference technique and these equations are applied to computational grids generated by body fitted coordinate transformation method. Aspect ratio effects on flow and thermal behavior are also investigated. Moreover, heat transfer performance and shear stress are demonstrated in terms of local and average Nusselt numbers and local friction factor, respectively.