Detecting intrusions in network traffic using maximum entropy technique
Maksimum dağıntı yöntemi ile bilgisayar ağlarındaki saldırıların tespiti
  1. Tez No: 179047
  2. Yazar: ÖMER FARUK TUNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilgisayar sistemleri arasındaki iletişim ağları hızla genişledikçe, ağ güvenliği ciddi bir tehdit altına girmektedir. Bilgisayar ağları, denial-of-service (DoS) saldırıları, bilgilerin yetki dışı açığa çıkarılması ve yine bilgilerin yetki dışı değiştirilmesi ya da yok edilmesine karşı korunmalı, ayrıca bilgisayar sistemlerinin mevcudiyeti, gizliliği ve bütünlüğü sağlanmalıdır. Bu durum ise ağ içerisindeki düşmanca aktivitelerin ve ağ kaynaklarının kötüye kullanılmasının saptanmasını sağlayan Saldırı Tespit Sistemlerini (IDS) bir ihtiyaç haline getirmektedir. Bu çalışmada Saldırı Tespit Sitemlerinin güvenilirliği ile ilgili aranan temel ölçütler düşük yanlış-pozitif alarmların seyrekliği ve yüksek doğru-pozitif alarmların sıklığıdır. Bu tezde bir Saldırı Tespit Sistemi tasarımı geliştirilmiştir. Bu yöntem, saldırıların tespitini, mevcut tehdit altındaki ağ trafiğini, atak içermeyen ağ trafiğinin baz olarak alınan dağılımıyla kıyaslayarak gerçekleştirir. Baz dağılım, Maksimum Dağıntı Yöntemi kullanılarak, atak içermeyen ağ trafiğinin deneysel dağılımından elde edilir. Çalışmamızda kullanılan dağılımlar paket ve hedef port bilgilerine dayanan sınıflardan oluşur. Dağılımların bu yapısı bize ağ trafiği hakkında çok boyutlu bir bakış açısı sağlar. Ağ trafiğini yavaşça ya da aniden değiştiren saldırılar, gözlem altındaki ağ trafiğinin baz dağılımına göre göreceli dağıntı ölçütünün hesaplanması ile tespit edilir. Bu tezdeki yenilik, dağılımlardaki sınıf sayısını kümeleyerek uygun bir şekilde azaltmak ve yavaş ağ trafiği altındaki olası kötü sonuçları azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
As interconnections among computer systems grow rapidly, network security is becoming a major challenge. Computer networks have to be protected against denial-ofservice (DoS) attacks, unauthorized disclosure of information and the modification or destruction of data. Besides, the availability, confidentiality and integrity of critical information systems need to be provided. This situation brings the need for Intrusion Detection Systems (IDS) which detects hostile activities or abuse of a network. The objective in this work is to obtain reliable IDS with low false positive rate and high true positive rate. In this thesis, a refined IDS method is proposed. This method detects intrusions in a network by comparing the current network traffic against a baseline distribution of the benign network traffic. Baseline distribution is obtained from the empirical distribution of benign network traffic by using the Maximum Entropy technique. The distributions here are built on classes which are based on packet and destination port number information. This structure of distributions gives us a multi-dimensional view of the network traffic. Intrusions that change the network traffic slowly or abruptly can then be distinguished by computing a measure related to the relative entropy of the distribution of the network traffic under observation with respect to the baseline distribution. The innovation in this thesis is to reduce the number of classes in a distribution by clustering the classes judiciously in order to reduce the possible negative effects of slow network traffic.