Kinetics of low temperature CO oxidation over activated carbon supported Pt-SnOx catalysts
Aktif karbon destekli Pt-SnOx katalizörü üzerinde düşük sıcaklık karbon monoksit oksidasyonu kinetiği
  1. Tez No: 179048
  2. Yazar: SEDA ACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu deneysel araştırma, ardışık emdirilme yöntemiyle hazırlanmış ve hava ile yükseltgenmiş aktif karbon destekli ağırlıkça 1%Pt-0.25%SnOx içeren katalizör üzerinde hidrojenin varlığında ve yokluğunda yapılan düşük sıcaklık karbon monoksit oksidasyonu kinetik çalışmasını içermektedir. Kinetik deneyler 383 K sıcaklıkta ve atmosferik basınç altında yapılmış, kinetik ölçümlerde farklı karbon monoksit ve oksijen yüzdeleri ile her bir derişim için farklı reaktörde kalma süreleri ve katalizör miktarları kullanılmıştır. Hidrojenin yokluğunda yapılan deneylerde, beslemedeki molar reaktant derişimleri karbon monoksit için yüzde bir ile on, oksijen için ise yüzde bir ile dört arasında değiştirilmiştir. Ayrıca reaktör girdisinde hidrojen bulunmasının karbon monoksit oksidasyon hızlarına etkisi de araştırılmıştır. Seçimli karbon monoksit oksidasyonu deneylerinde kullanılan hidrojen yüzdeleri 10-45 arasındadır.Deneysel hız verileri kullanılarak üssel hız denkleminde yer alan kinetik parametreler başlangıç hızları yöntemi ile hesaplanmıştır. Karbon monoksit ve oksijenin reaksiyon mertebeleri sırasıyla 0.87 ve 0.13, 383 K sıcaklığındaki reaksiyon hız sabiti ise 1.37 ?mol.mg-1.dk-1.atm-1 olarak belirlenmiştir. Bu hız ifadesi için deneysel hata varyansı 0.017 (?mol.g-1.s-1)2 olarak bulunmuş olup deneysel olarak ölçülen ve kinetik parametrelerle yeniden hesaplanan hızlar arasındaki uyum iyidir. Reaktör girdisine yüzde 10-45 oranında hidrojen eklenmesi, ağırlıkça 1%Pt-0.25%SnOx/AC2 katalizörü üzerindeki reaksiyon kinetiğini değiştirmemekle birlikte ölçülen CO oksidasyonu hızlarını yaklaşık dört kat arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study comprises a kinetic study of low-temperature CO oxidation both in the absence and presence of H2 over air-oxidized activated carbon supported 1wt.%Pt-0.25wt.%SnOx catalyst prepared by the sequential impregnation method. Kinetic experiments were conducted at 383 K and atmospheric pressure, and different sets of CO and O2 concentrations each at different space times and catalyst loadings were used. Molar reactant concentrations in the feed were varied between 1-10 per cent CO and 1-4 per cent O2 in the absence of hydrogen. The effect of the presence of H2 in the feed on CO oxidation rates was also investigated. In preferential CO oxidation experiments, the H2 concentrations used were between 10-45 per cent.Experimental rate data were used to estimate kinetic parameters of the power law model by using the method of initial rates. The investigation of power law kinetics gave reaction orders of 0.87 and 0.13 with respect to carbon monoxide and oxygen, respectively, and a reaction rate constant of 1.37 ?mol.mg-1.min-1.atm-1 at 383 K. The variance of experimental error was found to be 0.017 (?mol.g-1.s-1)2 for this rate expression, and the agreement between experimentally measured and model predicted rates was good. Finally, the addition of H2 to the feed did not alter reaction kinetics, but an almost four fold enhancement was observed in CO oxidation rates over 1wt.%Pt-0.25wt.%SnOx/AC2 at all the feed H2 concentrations studied.