The effects of alloying elements on the microstructure and the annealing behavior of the twin-roll cast AA1050 strip
Alaşım elementlerinin ikiz merdane sürekli döküm yöntemiyle üretilmiş AA1050 levhanın mikroyapısına ve ısılişlem davranışına etkisi
  1. Tez No: 179049
  2. Yazar: FATİH KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Alüminyum levha üretiminde iki temel yöntem vardır, geleneksel külçe döküm ve sıcak haddeleme yoluyla levha üretimi ve sürekli döküm ve soğuk hadde yöntemiyle levha üretmi. Külçe döküm ve sıcak haddeleme yöntemiyle levha üretimi geleneksel levha üretim tekniğidir, bu nedenle iyi bilenen ve istenen özellikler doğrultusunda kontrol edilebilen bir yöntemdir. Başlıca sürekli döküm yöntemleri ikiz kuşak döküm yöntemi, ikiz blok döküm yöntemi ve ikiz merdane döküm yöntemidir. Her üç döküm yöntem son ürüne yakın kalınlıkta levha üretilmesi bakımından önemlidir. İkiz kuşak ve ikiz blok döküm yöntemlerinde 10-25mm kalınlıkta alüminyum levha üretimi yapılabillir. Bu iki yöntemle üretilen levhalar anında bobinlere sarılacak incelikte olmadıklarından, sıcak hadde tezgâhları döküm makinalarının ardına eklenerek, üretilen levhalar bobine sarılabilecek kalınlığa kadar haddelenmektedir. İkiz merdane döküm yöntemi diğer döküm yöntemlerine kıyasla daha umut verici bir yöntemdir. Geleneksel külçe döküm ve sıcak hadde yöntemindeki ön tavlama ve sıcak hadde aşamalarından kurtulmak amacıyla geliştirilmiştir. Maliyetler ve üretim açısından etkili olmasına rağmen, üretim sırasından karşılaşılan zorluklar ve heterojen mikroyapı gibi olumsuz yönleri de vardır. Heterojen mikroyapı nedeniyle daha sonra yapılacak şekillendirme uygulamalarında problem yaratabilir. Bu çalışmada alaşım elementlerinin mikroyapıya ve tav davranışına etkileri araştırıldı. Malzeme labaratuvarında halijazırda bulunan sıcak hadde makinası modifiye edilerek prototip ikiz merdane döküm makinası kuruldu. Sıcak hadde makinasının şasisi, motoru ve aktarma organları kullanıldı, yeni merdaneler, bunların yerleştirileceği yataklar ve sıvı metali merdanelerin arasına vermek için bir tip tasarlandı ve imal edildi. Kurulan döküm makinası ile AA1050 alüminyum alaşımına farklı alaşım elementleri eklenerek döküm denemeleri yapıldı. Elde edilen levhalardan alınan numuneler, soğuk haddelendi ve 380 °C de tavlandı. Elde edilen numuneler optik mikroskopta incelendi. Alaşım elementi eklenmemiş numuneler döküm sonrasında diğerlerine kıyasla daha büyük taneli olmalarına rağmen, hadde ve tav işlemlernden sonra eşeksenli ve küçük taneli bir yapıya kavuştular. Stronsiyum eklenen numunelerin döküm ve tav sonrası tanelerin küçük ve eşeksenli oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
There are two main routes of sheet aluminum production DC casting and hot rolling route and continuous casting and cold rolling route. DC casting and hot milling route is the conventional way of production, the process is well known and controlled to maintain desired properties of the sheet. Continuous casting route includes twin belt casting, twin block casting and twin roll casting. All three processes are important in near net shape production. In twin belt casting and twin block casting, casting thickness is between 10 to 25mm. The produced sheet is not coilable sometimes, to eliminate this disadvantage tandem mills are adapted to the system that helps to produce coilable sheet. Twin-roll casting is a promising technology for sheet metal production. It was first developed for eliminating preheating and hot rolling operations in conventional sheet production. However it is cost effective and effective way of producing sheet metals, there are some problems in production and material quality such as heterogeneous microstructure. Because of the heterogeneous microstructure we can face problems in further forming operations after heat treatment. Because of heterogeneous microstructure and deformation, surface grains grow much more than the grains in the center. In this study effect of alloying elements on the microstructure and annealing behavior was investigated. A prototype twin roll caster was built in the Materials laboratory, by modifying the laboratory scale hot rolling machine. Some parts of the hot rolling machine was used; new casting rolls, housings for bearings and a twin roll casting tip was manufactured. Casting trials were utilized by this caster with different alloy content. The cast sheets were cold rolled and annealed to investigate the annealing behavior. Microstructures of as cast and annealed samples were investigated in terms of optical microscopy. It was observed that however the grain size of samples from unmodified strip were larger than the modified strips, grain size after cold rolling and annealing was smallest and more equiaxed. Strontium was the most effective alloying addition in which the resultant microstructure of both the as cast and annealed samples were equiaxed and uniform through the thickness.