An algorithm for software reliability growth model selection
Gelişen yazılım güvenilirliği için model seçim algoritması
  1. Tez No: 179050
  2. Yazar: HAKAN BURAK DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yazılım, günlük yasantımızda hemen hemen her alanda kullanıldıgı için kritik bir rol oynar. Yazılım bu kadar önemli oldugu ve çok kullanıldıgı için, güvenilir bir yazılıma sahip olmak önemlidir. Bu nedenle, yazılım güvenilirligini ölçen ve kontrol eden yöntemleri kullanmak çok önemlidir. Güvenilirligi ölçmek için, literatürde çok sayıda yazılım güvenilirlik modeli önerilmistir. Çok sayıda yazılım güvenilirlik modeli olmasına ragmen, her türlü sartta kullanılabilecek ve evrensel olarak tavsiye edilecek bir model bulunmamaktadır. Bu nedenle, son zamanlarda ki çalısmalar; mevcut modeller arasından yazılım ortamını en iyi tanımlayan yazılım güvenilirlik modelini seçmek üzerine yogunlasmıstır. Bu tezde, gelisen yazılım güvenilirligi için bir model seçim algoritması öneriyoruz. Önerilen algoritmanın, yazılım güvenilirligini degerlendirecek olası kullanıcılar için kılavuz olması amaçlanmıstır. Önerilen algoritma herkese açık veriler ile test edilmis ve yazılım güvenilirlik model seçimi konusunda basarılı bulunmustur. Ayrıca, yazılım mühendisligi süreci, mevcut yazılım güvenilirlik modelleri ve mevcut yazılım güvenilirlik model seçim metodları üzerine detaylı bir literatür arastırması sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Software plays a critical role in our daily life since it is used in almost every area. Since the software is so important and used widely; it is important to have reliable software. Thus it is very important to use methods to measure and control the reliability of the software. To measure the reliability, a large number of software reliability models have been proposed in the literature. Despite that there exist a large number of software reliability models, there does not exist a model that can be used in all cases and universally recommended. For this reason, recent works have been focused on selecting the reliability growth model among the available models, which best describes the software environment. In this thesis, we propose an algorithm for software reliability growth model selection. The proposed algorithm is aimed to be a guideline for potential users who wants to evaluate software reliability. The proposed algorithm is tested with the publicly available data and performed satisfactory for reliability model selection. Moreover, a detailed literature survey on the software engineering process, existing software reliability models and software reliability model selection methods is presented.