A comparison of pull control policies in hybrid production systems
Hibrit üretim sistemlerinde çekme tipi kontrol mekanizmalarının karşılaştırılması
- Tez No: 179063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çevre bilincinin giderek artması şirketlerin yeniden kullanım aktivitelerine önem vermelerini gerektirmektedir. Bu aktivitelerden biri de yeniden imalat prosesidir. İmalat prosesinin yeniden imalat prosesi ile birlikte kullanıldığı sistemlere ise hibrit sistemler denilmektedir.Bu çalışmada, yeniden imalat ve imalat aktivitelerini çekme tipi kontrol altında yürüten hibrit bir üretim sistemi incelenmektedir. Yeniden imal edilen ürünlerin ?yenisi kadar iyi? olduğu kabul edildiğinden, dışarıdan gelen talepler, söz konusu proseslerin herhangi birinin ürettiği ürünlerden karşılanabilmektedir. Çalışmada en yaygın dört tane çekme tipi kontrol sistemi göz önüne alınmıştır. Bu sistemler Kanban Kontrol Sistemi, Seviye Esaslı Envanter Sistemi, Genelleştirilmiş Kanban Kontrol Sistemi ve Genişletilmiş Kanban Kontrol Sistemi'dir.Öncelikle, dört kontrol yönteminin her biri için stokastik bir model kurulmuş ve bu modeller performans ölçütlerini elde edebilmek amacıyla literatürde mevcut bulunan çalışmalara dayandırılarak analiz edilmiştir. Analitik modellerin sonuçları, sonuçların geçerliliğini ölçmek amacıyla simülasyon sonuçları ile karşılaştırıldıktan sonra, bu performans ölçütleri kullanılarak bir maliyet fonksiyonu tanımlanmıştır. Daha sonra bu maliyet fonksiyonu her bir kontrol mekanizmasının kontrol parametrelerine göre minimize edilmiştir. Son olarak sayısal deneylerden sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental concerns trigger companies for utilizing reuse activities as much as possible, gradually. One of these activities is remanufacturing process. When manufacturing process is combined with remanufacturing process, the system is referred to as a hybrid production system.This study concentrates on a hybrid production system that performs both remanufacturing and manufacturing activities under pull type production control. The incoming demand is satisfied by the output of either process, where remanufactured products are assumed to be restored into ?as good as new? condition. In the study, four of the most common pull control systems, viz. Kanban Control System (KCS), Base Stock Control System (BSCS), Generalized Kanban Control System (GKCS) and Extended Kanban Control System (EKCS), are compared on the single-stage hybrid production system considered.A stochastic model is developed for each of the four control policies. Then these models are analyzed using methods based on the previous studies available in the literature in order to obtain performance measures of interest. After comparing the outcomes of analytical models with the simulation results to test accuracy, a cost function is defined using the performance measures. Then this cost function is minimized with respect to the control parameters of each control mechanism. Finally, results derived from numerical experimentation are obtained, and conclusions are drawn.