Incidence algebras and coalgebras
Çakışma cebirleri ve ko-cebirler
  1. Tez No: 179072
  2. Yazar: SERKAN SÜTLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE KANUNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezin ana amacı »cakısma ko-cebirleri ve çakısma Hopf cebirlerini çalısmaktır. Bu amaçla, öncelikle cebir ve ko-cebir kavramları birlikte tanımlanmış ve ar- alarındaki dualite incelenmiştir. Daha sonra çakışma cebiri ve indirgenmiş çakışsma ce- biri kavramları tanıtılarak, çakışma ko-cebiri ve çakışma Hopf cebiri kavramları detaylı olarak çalışılmıştır. Son olarak da, çakışma Hopf cebirleri için Galois eşlemesi kısaca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to study incidence coalgebras and incidence Hopf algebras. To this end, we first introduced algebras and coalgebras in a unified manner and investigated the the duality between them. Then by introducing the concepts of incidence algebra and reduced incidence algebra, we studied incidence coalgebra and incidence Hopf algebra in detail. By concluding, we gave a brief discussion of Galois connection for incidence Hopf algebras.