Modelling and analysis of agent based distributed scheduling systems
Ajan tabanlı dağıtık çizelgeleme sistemlerinin analizi ve modellenmesi
- Tez No: 179073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Biz bu çalışmada ajan tabanlı dağıtık çizelgeleme sistemlerinin modellenmesi veanalizi için bir yazılım altyapısı ve matematiksel formülasyon sağladık. Nesne yönelimliajan tabanlı sistemlerin altyapısını tanımladık, ve dağıtık sistemlerde gözlenen problemleredeğindik. Ajan bazlı sistemleri derinlemesine incelemek için durum tabanlı modellemetekniğini kullandık.Karar veya kontrol değişkenlerinden oluşturduğumuz seti kontrol politikası olarakadlandırdık. Bu kontrol politikasını, karar süreci, tepki politikası ve karar süreci sırasındakiajan stabilitesinin kombinasyonundan oluşturduk. Değişik kontrol politikalarının sistemeetkilerini test etmek amacıyla bir deney ortamı hazırladık. Bu deney ortamında termintarihlerinin sıkılığı, işlerin gelme frekansı, işlem zamanının dağılımına gore problemleriklasifiye ve test ettik.Bu çalışma sonucunda kontrol politikaları doğru kurulmadıysa çözümmetodolojisinin tek başına iyi sonuçları garanti edemeyeceğini gösterdik. Aynı zamanda bukontrol politikalarının farklı problem tipleri için farklı performanslarla çalıştığını tespitettik. Karar prosesinin zaman alan bir politika olması durumunda karar zamanı içerenpolitikaların anlık cevap veren politikalara gore daha kötü sonuçlar verdiğini, hattatamamen rassal çözüm üreten anlık bir çözüm politikasının bile karar vermesi zaman alanama optimum çözüm üreten bir politikadan daha iyi sonuçlar verebildiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this study we have introduced a mathematical foundation and a framework for themodeling and analysis of agent based distributed scheduling systems. We defined the basicstructure of an object oriented agent based system, and the issues in distributed systems. Inorder to explore the agent based structures deeply, a state based modeling approach is used.We combine a set of decision variables or control variables under the name of controlpolicy. The control policy is comprised of the decision process (DP), response policy (RP),and agent stability during the decision process. To test the impact of various controlpolicies to the performance of the system we set up an experiment with different problemsettings based on due date tightness, the frequency of job arrivals, and processing timedistribution.In this study we have been able to show that the solution procedure by itself does notguarantee a good overall performance in the system when the control policy is not set upcorrectly. Also we have been able to show the performance of these control policieschange from one problem setting environment to another. So it is not possible to say thatone magic solution procedure will be able to solve all the problem sets. It has been showedthat introducing the decision time to the decision process leads to significantly poorerresults compared to instantaneous policies, and even a responsive random dispatch policymay perform well better compared to a takes time control policy equipped with anoptimum dispatch algorithm.