Pollution prevention and resource conservation for electronics industry; A case study in Istanbul
Elektronik sektöründe kirlilik onleme ve kaynakların korunması; İstanbul uygulama çalışması
  1. Tez No: 179094
  2. Yazar: BAŞAK BÜYÜKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGUN KIRAN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Elektronik sektörü, fazla miktarda tehlikeli kimyasal ve proses suyu tüketiminden dolayı yüksek kirlilik yüküne sahip atıksu oluşmasına neden olur. Bu kapsamda, seçilen elektronik sektörüne, kaynakların korunması ve atık minimizasyonunu hedefleyen Temiz Üretim (TÜ) çalışması uygulanmıştır. Kayıtlı veri ve veri toplama sistemlerinin eksik olmasını kapsayan mevcut bariyerler, çalışmanın planlama ve organizasyon aşamasında değerlendirilmiştir. Ayrıca, yatırımcının Temiz Üretim uygulamasına katılımı, tüm çalışma boyunca yapılan bir dizi toplantı ve seminerler ile sağlanmıştır. Değerlendirme aşaması boyunca, seçilen üretim hatları için atık ve emisyonların kaynaklarının ve miktar/kompozisyonlarına etki eden faktörlerin tespit edilmesi amacıyla kütle dengelerini içeren proses akım şemaları oluşturulmuştur. Aşırı miktarda atık su oluşumuna ve kimyasal madde tüketimine neden olan, yıllık en yüksek üretim seviyesine sahip üretim hatlarının belirlenmesi için çevresel performans indikatörleri hesaplanmıştır. Üretilen TÜ seçenekleri listesi, fabrika müdürüne sunulmuş ve öncelikli TÜ seçenekleri, çalışmanın ileri aşamaları için fabrika müdürü tarafından seçilmiştir. Teknik, çevresel ve ekonomik konuları kapsayan fizibilite çalışması, teknoloji modifikasyonu ve geri kazanım/yeniden kullanım uygulamalarını kapsayan TÜ seçenekleri için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar su kullanımı ve tehlikeli atık oluşumunu azaltan ?plazma desmear? ve ?kapalı devre temizlik sistemi? uygulamaları ile tehlikeli atık aşındırıcı miktarını azaltan ?alkali/mikro aşındırıcı geri kazanım/yeniden kullanım? sistemleri şeklinde gruplandırılabilir. Metal kaplama ünitesinde ters yönlü durulama uygulaması, diğer bir su tasarrufu yöntemini oluşturmaktadır. Ayrıca, süzüntü suyu minimizasyon yöntemleri ile metallerin süzüntü suyu ile taşınması engellenebilir. İncelenen TÜ seçeneklerinin fizibilite sonuçları 1 ay ile 7.2 yıllık geri ödeme süreleri arasında değişmektedir. Bunun sonucunda; uygulama aşaması için, TÜ seçenekleri geri ödeme sürelerine göre sınıflandırılmış ve 2.5 yıldan daha az süreye sahip olanlar uygulanacak seçenekler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronics industry consumes large amounts of hazardous chemical and process rinsing water which creates severe pollution load in process wastewater. Within this framework, the Cleaner Production (CP) application through resource conservation and waste reduction at source has been applied for the selected enterprise. The existing barriers that cover lack of recorded data and data collection systems were overcome during Organization and Planning Phase of the study. Also commitment of enterprise which was achieved as a result of a series of meetings and a seminar was continuously supplied throughout the study. During the assessment phase, process flow diagrams with material balances for selected production lines were conducted in order to identify the sources of the waste and emissions as well as the factors that influence volume and the composition of waste and emissions generated. Environmental performance indicators were calculated to determine the production lines with the highest annual production that in the meanwhile lead to excess amount of wastewater and chemical consumption. The generated list of audit focus points recommended to the manager who has selected and prioritized the CP options for further steps of study. Feasibility study covering technical, environmental and economic issues has been succeeded for the options on technology modification and reuse/recycling/recovery applications for chemical and water. These studies can be grouped as; substitution of ?plasma desmear? and ?closed loop cleaning system? in order to minimize both water consumption and hazardous waste production and ?alkaline/micro etchant reuse/ recovery? systems to reduce hazardous etchant production. Another water saving issue covers application of counter current rinsing in metal plating department. Also, metal losts thourgh drag-out can be prevented by drag-out minimization methods. The feasibility results of the investigated CP options varied with payback periods of 1 month to 7.2 years. As a result of this, for the implantation phase, the CP options were categorized depending on their payback period and the ones with less than 2.5 years were considered for application.