The concept of 'Pollution Damage' under CLC/Fund'92
92 Kusursuz Sorumluluk ve Fon Sözleşmeleri'ne göre kirlilik zararı kavramı
  1. Tez No: 179093
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tanker kazaları sonucu deniz kirliliği evrensel bir problem olmaya devam etmektedir. Tanker kazaları çoğunlukla çevresel kirlilik zararı oluşturmaktadır. Kirlilik zararı ekonomik ve evrensel nitelikli olabilir. Bazı uluslararası konvansiyonlar petrol kirliliğinden zarar görenler için tazminat sağlamaktadır. Ancak, çeşitli kirlilik zararlarından bazıları tazmin edilebilir. 1992 Kusursuz Sorumluluk ve Fon Sözleşmeleri, talepte bulunan mağdurlara tazminat sağlayabilecektir. Bu sebeple talepte bulunanlar, taleplerini sunmalı ve ispat etmelidir. Zarar çeşitleri tazmin edilebilirlik açısından incelenmiştir. Bu sayede, mağdurlar, taleplerinin tazmin edilebilir ve makul olduğundan haberdar olabilecektir. Türkiye her iki 1992 Konvasiyonu'na da 17.08.2001 tarihi itibariyle taraftır. Bu uluslararası konvansiyonların uygulanması gereklidir. 1992 Kusursuz Sorumluluk Sözleşmesi gemi sahibinin kusursuz sorumluluğunu öngörür. 1992 Protokolleri belirli şartlarda kirlilik zararı için tazminat sağlar. Ulusal hukuk kuralları da bulunmakla birlikte, kazadan sonra oluşan kirlilik zararı için bu Protokoller uygulanmalıdır. Makul talepler tazmin edilebilir. Taleplerin makul olması ile ilgili kriterler Fon tarafından düzenlenmiştir. Taleplerin iyi değerlendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Pollution of the seas as a result of tanker incidents continues to be a problem worldwide. Most of the tanker incidents cause pollution damage especially in the environment. The pollution damage can be environmental or economic. Some International Conventions provide compensation for victims who suffer oil pollution damage. However, damages can be in various types and only some types of pollution damage can be compensated. The 1992 Civil Liability and Fund Conventions provide compensation for claimants. In order to obtain compensation, claimants need to submit and prove their claims. Types of pollution damage have also been examined to consider the compensability of them. By this way, victims can be aware of reasonability of claims to obtain compensation. Turkey has been party to both the 1992 Conventions since 17.08.2001. Implementation of these International Conventions is necessary. The 1992 Civil Liability Convention is based on the strict liability of the shipowner. The 1992 Protocols provide compensation under certain provisions to compensate oil pollution damage. Despite various legal instruments of the national law, provisions for oil pollution incidents under the legal framework of these Protocols should be applied. Claims should be reasonable to be compensable. The criteria have been determined to clarify admissibility of claims by the Fund. A good evaluation of claims is necessary.