Design of an embedded communication framework for an emergency telecardiology system
Acil telekardiyoloji sistemi için gömülü iletişim çerçevesi tasarımı
- Tez No: 179095
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akut Miyokard İnfarktüsü (AMI veya MI) kalp kasının belli bir bölgesine giden kan akışının aniden kesilmesi sonucu bu bölgedeki kas dokusunun ölümünden kaynaklanır. Yaşamı tehdit eden bu durum acil tıp hizmeti örgütlenmesinin hızla harekete geçirilmesini gerektirir. Bu tez, erken AMI tanısı ve ilgili acil tıp hizmetlerinin harekete geçirilebilmesine olanak tanımak amacıyla geliştirilen gömülü bir iletişim çerçevesi önermektedir. Sistem, GSM tabanlı taşınabilir ECG aygıtı için TCP/IP temelli sunucu yazılımıyla, aygıt üzerinde çalışan gömülü iletişim yazılımından oluşmaktadır. ECG aygıtı üzerindeki yazılım bileşenleri ve iletişim sunucusu cihazın çağrı merkezinde kardiyologlarca denetlenen yazılımla uzaktan arayüzlenmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Acute myocardial infarction (AMI or MI) occurs when a part of the heart muscle dies because of sudden total interruption of blood flow to that area. It is a life-threatening medical emergency which demands immediate activation of the emergency medical services. This thesis proposes the development of an embedded communication framework designed to enable quick diagnosis of AMI and immediate activation of emergency medical services targeted to it. The system consists of an embedded communication software along with a TCP/IP based server software for a GSM based ambulatory ECG device. Both, the software components running on the ECG device and the communication server enable the device to be remotely interfaced by the call center software and controlled by the cardiologists.