An automatic architecture generator for sigma-delta modulators considering component non-idealities
Sigma-delta kipleyiciler için eleman idealsizliklerini de hesaba katan bir otomatik mimari geliştirici
  1. Tez No: 179097
  2. Yazar: ÖMER YETİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, sigma-delta kipleyiciler için MATLAB ortamında geliştirilmiş bir otomatik modelleme ve yapı sentezleme aracı tanıtılmaktadır. Bu araç, her hangi bir dereceden bir sigma-delta kipleyicinin parametrik sinyal ve gürültü transfer fonksiyonlarını otomatik olarak geliştirebilmektedir. Transfer fonksiyonlarını geliştirdikten sonra, sistemin hem sinyal hem de gürültü transfer fonksiyonlarını, istenen belirli bir frekans cevabını gerçekleyebilecek şekilde aynı anda optimize edebilmektedir. Herşeyden ¨onemlisi, bu araç, eleman idealsizliklerini hesaba katabilme ve mimari katsayılarını bu idealsizliklerin sistem üzerindeki etkilerini yok edebilecek şekilde optimize edebilme yetisine sahiptir. Hesaba katılan eleman idealsizlikleri, doğrudan sistemin transfer fonksiyonlarına aktarılabiliyor olmalarından ötürü, anahtar kondansatör uyumsuzlukları, işlevsel yükseltecin sonlu DC kazancına bağlı inetgrator kaçağı, vb. gibi integrator idealsizliklerinden oluşmaktadır. Araç, yapıları oluştururken mümkün olan en az karmaşıklığı sağlayabilmek için yapıdaki sinyal yollarının sayısının en aza indirilmesi, gecikmesiz kapalı döngülerin ortaya çıkmasının engellenmesi, bulunan katsayıların reel olması gibi bir takım kriterler kullanmaktadır. Ayrıca aracın en önemli yanlarından birisi de bahsedilen kriterlere göre tüm çözüm uzayını tarıyor ve pek çok parametrik çözüm kümesi döndürüyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a tool generated in MATLAB environment for automatic modeling and architecture synthesis of sigma-delta modulators is introduced. The tool is capable of generating the parametric signal and noise transfer functions of a sigma-delta modulator of any order automatically. After generating the transfer functions, it optimizes both the signal and noise transfer functions of the system simultaneously in such a way to realize a desired frequency response. Most important of all, this tool is capable of taking component non-idealities into account and optimizing the coefficients so as to compensate the effects of non-idealities on the system. The component non-idealities taken into consideration consist of the integrator non-idealities such as the switched capacitor mismatches, integrator leakage due to finite DC gain of the op-amp, etc. since they can directly be mapped to the transfer functions of the system. The tool uses some criteria in generating the architectures such as minimization of the number of signal paths of the architecture in order to obtain minimum possible complexity, avoiding of single closed loops without a delay and forcing all the coefficients to be real numbers. Also, another important aspect of the tool is that it spans the whole solution space according to these criteria and returns a set of several parametric solutions.